Talentovaný Květoslav Hísek. Fauna a flóra světového ilustrátora

Talentovaný Květoslav Hísek. Fauna a flóra

Není snad dospělého nebo i dítěte v naší zemi, který by neznal ilustrace Květoslava Híska (26. 3. 1931- 10. 6. 2016) a nepozoroval se zaujetím jeho křehké květiny, ryby, ptáky nebo savce. 
V knihách s názvy Z ptačí říše, Naše květiny autora Miloše Deyla, Evropská fauna Jiřího Felixe a Evropská flóra Jana Třísky se skrývá v obrazovém doprovodu tolik jím milované příroda. Vzdal hold i svému jihočeskému rodnému kraji, protkaného rybníky a řekou Vltavou v Rybářských toulkách, pocházel totiž z Boršova nad Vltavou. Ilustrační tvorba Květoslava Híska vycházela v albatrosi edici Oko, v prvním českém naučném CD-Romu Naší přírodou krok za krokem a v nakladatelství Artia, jejíž knihy putovaly dále do zahraničí, a dodnes z jeho kreseb z živočišné a rostlinné říše na nás dýchá soulad, krása a cit pro detail.  

Navrhla jsem Květoslava Híska na Zlatou stuhu za celoživotní dílo již před dvěma roky, jsem moc ráda, že jsme se letos shodli, jelikož před svou náhlou smrtí zažil nádherný pocit ocenění. Nesmíme zapomínat na ty, kteří věnovali tolik péči tvorbě krásné dětské knihy, ale ani na ty, kteří se v nelehkých dobách starají o její úroveň a tvůrce a nehledí přitom na pomíjivé zásluhy a hmotné statky.

Budeme dále vzpomínat na Květoslava Híska, na jeho čistý vztah k umění a  dokonalé kresby.  
Jana Čeňková, předsedkyně České sekce IBBY

Talentovaný Květoslav Hísek (26. 3. 1931 – 10.6. 2016) vystudoval VŠUP u prof. Karla Svolinského a během svého života se zasloužil o dobré jméno české vědecké ilustrace ve světě. Některé knihy s jeho ilustracemi vyšly až v jedenácti jazykových mutacích.

hisek hisek prachaticka
Naposledy jsme Květoslava Híska mohli potkat na Zlaté stuze 2016, kde obdržel od české sekce IBBY cenu za celoživotní dílo.
Na fotografii ze Zlaté stuhy tři velké osobnosti české ilustrace: Jan Hísek, Markéta Prachatická a Květoslav Hísek.
Foto: St. Zábrodská

hisek ilustrace 1

Ilustrace Květoslav Hísek. Potáplice malá ve svatebním hávu.

hisek ilustrace 2
Ilustrace Květoslav Hísek. Sojka obecná a sova pálená.


hisek lipan podhorní
Ilustrace Květoslav Hísek. Lipan podhorský.

hisek hlavacek adonis versalis
Ilustrace Květoslav Hísek. Hlaváček jarní.