Knihovna Jiřího Mahena zakázala přednášku Petra Hampla pár hodin před konáním ze strachu z udavačů

cenzura

Knihovna Jiřího Mahena v Brně zrušila v květnu 2019, pár hodin před konáním, besedu Petra Hampla ve své žabovřesské pobočce. Učinila tak na nátlak skupiny udavačů. Efekt je však opačný. Lidé jsou na udavače naštvaní a nechápou, co tím vedení knihovny sleduje. Návrat do bolševicko-totalitních časů?

Opravdu má svoboda slova platit jen pro schválené postoje, které neodporují postojům určité skupiny obyvatel? Kdo bude určovat, které postoje jsou sympatické a které ne? Kdo bude určovat, co se smí a co nesmí? Opravdu je možné, že zpovykaní fanatici, kteří odmítají jakoukoliv racionální debatu o palčivých problémech dneška, mají v rukou takovou moc? Jak je možné, že média k tomu mlčí? Bojí se snad, že se taktéž stanou terčem organizovaných a nikým nevolených cenzorů?

Zrušenou besedu si naplánovala pobočka brněnské knihovny a nikdo s ní neměl žádný problém.
Teprve až jsme akci začali propagovat, všimli si jí udavači, kteří ze svých nesmyslných pozic začali na vedení knihovny tlačit. Ta ve snaze nepřidělávat si problémy, akci zrušila. Nepřipomíná Vám to něco?

Kniha Petra Hampla si lepší reklamu ani nemůže přát. ))
Sociolog Petr Hampl a jeho zakazovaný bestseller Prolomení hradeb

hampl prolomeni hradeb kniha

Petr Hampl bývá terčem útoků často, stejně tak aktivity našeho spolku a nakladatelství Naštvané matky.
Naposledy Facebook zrušil naši odlehčenou a vtipnou stránku Antifeministická úderka. V minulých dnech zrušil také mou osobní stránku (už podruhé). Mnozí ani toto za cenzuru nepovažují a hájí právo soukromé společnosti ignorovat zákony. Podle nich se cenzurou dá nazývat jen zásah státu. Není snad knihovna takovou státní institucí? Pak tedy zrušení akce pár hodin před konáním (takže není možné v tak krátké době najít náhradní prostor) je nepochybně cenzurou.

Mé oficiální vyjádření jako předsedkyně spolku Naštvané matky a jako vydavatelky knihy Petra Hampla najdete zde: http://www.nastvanematky.cz/cenzura-potvrzena

Dovolím si z něho ocitovat:

1. Cenzura v České republice je tímto činem potvrzena nezpochybnitelně. Je na místě diskutovat o tom, jestli takové cenzurní zásahy státu neporušují ústavu a jestli si občané přejí návrat starých pořádků, kdy nebylo možné veřejně a svobodně kritizovat minulý režim. Současné cenzurní zásahy totiž primárně likvidují kritiku společenského směrování. Je zcela druhotné, jestli ke zrušení besedy byla knihovna donucena aktivními udavači.

2. Vládnoucí moc - stát - už zcela nepokrytě ignoruje své vlastní občany. Nezohledňuje jejich aktivity, svými činy znehodnocuje finanční investice konkrétních občanů a to zcela bez mrknutí oka. Stát neslouží občanům, ale svými činy dokazuje, že občané mají sloužit státu. Má takto fungovat demokratický stát? Opravdu občané schvalují uzurpátorské chování státu, který nemá problém znehodnotit práci a energii svých obyvatel bez jakéhokoliv studu a omluvy?

Vyjádření Petra Hampla k udavčům/studentům sociálních věd z Brna

hampl zakaz besedy brno