Tvrdá daň na knihy, tzv. Stamp Tax měla už před 150 lety omezit přístup chudších lidí ke vzdělávání

V Británii existovala do roku 1855 velmi tvrdá daň na knihy a tisk vůbec, tzv. "Stamp Tax". Tím se knihy staly nedostupnými pro nižší vrstvy, což byl ten pravý důvod. Vládnoucí třída obávala, že by mohlo vést k revoluci, kdyby prostí lidé měli přístup k informacím.

Proti této dani se jako první otevřeně postavil editor a tiskař Henry Hetherington,
který ve třicátých letech devatenáctého století vydával tisk, který ignoroval zákon o zdaňování informací. Jeho Poor Man's Guardian (1831-1835) dosáhl r. 1833 nákladu 220 000 výtisků. Britské úřady Hetheringtona několikrát za vzdorné ignorování zákona o zdaňování tisku věznily a v roce 1835 mu rozbily tiskárnu. Zasloužil se však o to, že zrůdná daň byla od r. 1855 radikálně snížena a dodnes je v Británii považováno zvýšení daní na knihy za za naprosto nemožné.

V EU pohybuje průměrná daň na papírové knihy kolem 7,5% (2014)
Například 0% daň je ve Velké Británii, Irsku, Norsku, Chorvatsku. V Lucembursku je 3% daň i na eknihy,  Itálie a Španělsko 4%. Francie má stejnou daň pro normální i eknihy, 5,5%. Nejvyšší 20% daň na knihy má Bulharsko, Albánie, Ukrajina a Dánsko, které má 25%. Více o daních v Evropě.

V ČR (2014) je základní sazba na papírové knihy 15% a na eknihy neuvěřitelých 21%, které přes velký protest veřejnosti zavedla ODS a TOP09.
Zvýšení DPH na eknihy (21%) způsobilo, že jeden z největších českých distributorů elektronických knih Palmknihy.cz oznámil, že začíná prodávat e-knihy přes nově založenou firmu Palmbooks se sídlem v Lucembursku. (zde je DPH 3%)
Zvýšení daně na knihy v ČR tak paradoxně vede k ještě větším daňovým únikům. A rozhodně na tom nic nemění fakt, že se ve sněmovně 24.9. 2014 rozhodli snížit DPH pro papírové knihy. Sazba bude od roku 2015 "jen" 10 procent. Tím jsme se konečně přiblížili i Slovensku.

Ale cena knih se na českém trhu z největší pravděpodobnosti nezmění, když se obchod s papírovými knihami pomalu hroutí a neexistuje ani zajímavý obchodní model na prodej eknih.