Jung-le (Yongle) je největší historická encyklopedie všech dob

Jung-le (Yongle) je největší historická encyklopedie

Největší historická encyklopedie všech dob je kupodivu  z 15 století a vznikla na popud čínského císaře Jung-le (1402-1424). Ten nařídil svému učenci na dvoře Sie Ťinovi, aby připravil encyklopedii. Brzo se ukázalo, že práci na takové knize se musí věnovat víc lidí, a tak se stalo, že po dobu 4 let na ní pracovalo tisíce učenců.

Roku 1408 byla encyklopedie Jung-le Ta-tien (Yongle Encyclopedia) dokončená.
Obsahuje 22397 kapitol, které byly zahrnuté do 11095 svazků. Celkem je popsána 370 milióny čínských znaků. Zahrnovala osm tisíc děl všech oborů lidského vědění – zemědělství, umění, astronomie, drama, geologie, historie, literatury, lékařství, přírodních věd, náboženství, filozofie a technologie, stejně jako popis přírodních i nadpřirozených událostí.

V roce 1557, za císaře Jiajinga, byla encyklopedie zachráněna před zničením požárem, při kterém vyhořely tři paláce v Zakázaném městě. Potom císař Jiajing nařídil přepis další kopie encyklopedie. Druhá kopie se postupně poztrácela do konce 18. století. Asi 800 svazků bylo spáleno při Boxerském povstání proti britské nadvládě a drancování v roce 1900.

Kniha se do dnešní doby nezachovala celá. Existuje jen asi 400 svazků, které jsou uloženy v Národní knihovně Číny v Pekingu.

O původní encyklopedii se vedou dohady zda byla zničena v roce 1449 při požáru Nanjingu nebo spálena v paláci Nebeské čistoty v Zakázaném městě za dynastie císaře Čching Jiaqing, či zničena za dynastie Ming. Předpokládá se také, že velká část encyklopedie zmizela v době úmrtí císaře Ťia-Čchinga (1521-1566) a je zřejmě v jeho hrobce.