Pálení knih. Vyřazování a cenzura knih ve společnosti je vždy začátek nastupující totality

cenzura knih

Každá totalita nastoluje téma filtrace informací, které škodí jejich jediné ideologii. Ať už to bylo náboženství, fašismus, nacismus, socialismus, maoismus či jiné ismy. Pálení, vyřazování knih ve společnosti je vždy záležitost fanatiků a výsledek kolektivní stupidity.

První nařízené a zaznamenané pálení knih v Čechách bylo 16. července 1410.
Na papežův příkaz požadoval pražský arcibiskup v roce 1410 kontrolu knih od Johna Wycliffa (Jan Viklef), anglického filozofa žijícího v letech 1330 –31.12. 1384, který byl propagátor reforem římskokatolické církve a velká část jeho učení byla oficiálně odsouzena coby hereze.
Jan Hus a další univerzitní učitelé odevzdali asi 200 svazků, v té době nesmírné ceny. Pražský arcibiskup určil všechny tyto knihy kacířské a to i přesto, že odevzdané knihy pojednávaly nejen o teologii, ale také o matematice či jiných vědách.
Jan Hus a další univerzitní učitelé se v této věci odvolali do Říma k papeži, ale mezitím arcibiskup knihy spálil dne 16.7. 1410.
Univerzita si stěžovala na královský dvůr a Václav IV rozhodl, aby byla arcibiskupova renta a renta cenzorů pozastavena a majitelům spálených knih bylo tak vyplaceno odškodné.

nemci knihy paleni knih cenzura zakaz 1933
Nejvíc známé je asi veřejné pálení knih v Německu 10.5.1933,
kdy mladí aktivisté NSDAP pálili všechny knihy mající společného jmenovatele: Židy. Němci v knihovnických čistkách důsledně pokračovali v každé okupované zemi během 2. světové války.

CENZURA CESKO ZAKON
Za socialismu
se také rázně provětraly veřejné knihovny. V tom případě od všeho buržoazního, prozápadního a kapitalistického. Navíc fungovala silná cenzura nejen knih, ale i medií. Přesně v duchu nacistické protektorátní mediální cenzury pod vládou nacisty Wolfganga Wolframa von Wolmara.

I v dnešní době se dějí podobná zvěrstva, vyřazují se a pálí knihy. Jasné znamení, že začíná jiná totalita.

Více než 4700 knih bylo odstraněno z police knihoven ve 30 ontarijských školách. Ceremonii „čištění plamene“, o které jako první informovala Radio Canada, uspořádala v roce 2019 Conseil scolaire catholique Providence, která dohlíží na základní a střední školy v jihozápadním Ontariu.
Podle národního vysílání bylo asi 30 knih spáleno pro „vzdělávací účely“ a poté byl popel použit jako hnojivo k výsadbě stromu.
Symbolicky byly některé knihy použity jako hnojivo," napsal Cossette v e -mailu.
Říkáte si náboženský fanatismus? Kdepak. I levičáci se přidávají. A tak se na mnoha "středních" školách v Ontariu nařizuje, které knihy se mohou číst. V roce 2021 bylo nařízeno učitelům některých škol v hodinách angličtiny a literatury používat pouze knihy indiánských autorů. Na klasiky mohou studenti zapomenout. I na Shakespeara, který jako jeden z mála byl levicovým ministerstvem v Kanadě tolerován.
A tak plíživě, pod hávem demokracie se do našich životů vkrádá nová totalita. Jak ji nazveme teď? Levicová, jenž se je nástrojem pro vyšší level, korporátně-feudální totalitu?

Likvidace miliónů knih na Ukrajině v roce 2022!
V rozhovoru s kyjevskou tiskovou agenturou Interfax koncem května 2022 Oleksandra Kovalová, ředitelka Ukrajinského knižního institutu (UBI), odhadla, že je třeba odstranit z veřejných knihoven více než 100 milionů kopií „knih propagandy“, včetně ruských klasiků od Alexandra Puškina po Lva Tolstého a Fjodora Dostojevského.
To je zhruba polovina knihovnického fondu!!
Taková zrůdná cenzura byla naposledy za nacistického Německa.

Barbarská ukrajinská vláda chce zničit asi 100 miliónů ruských knih včetně Puškina, Dostojevského etc.

Doporučujeme:

O pálení kníh / Eseje o udalostiach z rokov 1817, 1933 a 1965.
Richard von Weizsäcker
Kniha esejí O Pálení kníh po prvý raz zhrnula do jedného zväzku štyri texty od Ericha Käastnera, v ktorých autor rozpráva, čo sa v roku 1933 – a aj neskôr stalo, ako sa to stalo a prečo sa to stalo.
https://www.inlibri.online/obchod/knihy/historia/o-paleni-knih/