Celé Česko čte dětem chce učit děti esteticky vnímat svět nebo je naklonovat na kýč? To je otázka, která se objevila kolem podivného projektu – kalendáře s vycpanými mrtvými zvířaty, které nafotila Dita Pepe. Po shlédnutí kalendáře je mi jasné, že organizátoři Celé Česko čte dětem chtějí vychovat z našich dětí cynické bytosti, kterým se líbí zabíjení zvířat a kýčovité pseudofotografie. Estetické vnímání je zde na stejné úrovní, jako předvolební politický slint.
Fotografie Dity Pepe nebo pseudoumělecké slátaniny?
Pokud se podíváme na fotografie, pak se nelze jen usmívat, jaké slátaniny vytvořila mladičká fotografka Dita Pepe a vydává to za umění. “To děvče umí dobře kopírovat,” řekl na její účet prof. Macháček, “ale není v žádném případě kreativní, nemá fantazii. A to je u fotografa opravdu zásadní. Bude to jednou rozhodně dobrá studiová kýčařka, která nafotí cokoliv, o čem bude přesvědčena, že letí a že se bude kupovat. Něco jako Saudek nebo ti co ho kopírují, například Saudková.” Ale o tom, že Pepe najde kupce svých pouťových fotografií, rozhodně nepochybuji. Talent na to má.
Známé osobnosti na kalendáři podporují čtenářství nebo sebe?
U některých VIP je zcela pochopitelné, že jsou ochotni posedět u čehokoliv, co jim přinese aspoň trochu popularity. Chápu to u pubertálních zpěváků a samozřejmě u některých herců. Těžko ale pochopit, jakým způsobem přesvědčily paní Chýlkovou nebo Langerovou, aby se propůjčily k takovým akcím, které jim rozhodně na vážnosti ani popularitě nepřidají. Asi to bude tím, že někdy myšlenka je mnohem zajímavější, jak samotná realizace, a pak se s tím asi nedá nic dělat. Jen trpět. Koneckonců o tom je vlastně celý projekt Celé Česko dětem.
A tak se můžeme jen s chutí zasmát nad fotografii Smolíčka s mrtvým jelenem, stejně jako nad kopálistou a bruslistou Haškem, coby vyždímaným mořským vlkem nebo nad velmi povedenými vycpanými plameňáky se Sommerovou a Špátovou v jakési parodii na knihu Alenka v říši divů., kterou fotografka buď nečetla nebo vůbec nepochopila. Ale to je běžný způsob práce. Navíc mě zaráží to množství vycpaných zvířat, které mi velmi připomíná středověké myšlení.
Grafika “Najbrt” asi nepůjde do portfolia… a nešla
Grafika kalendáře je produktem studia Najbrt, který se na poli designu zapsal několika vyjímečným pracemi. V tomto případě však jejich grafik Petr Štěpán byl zřejmě zmámen kouzlem fotokýče Pepe nebo možná i samotnou fotografkou. Kdoví? Každopádně to, co stvořil kolem fotografií není nic, čím by se Najbrt mohl chlubit v portfoliu. To by museli být opravdu blázni.
Quo vadis projekte Celé Česko čte dětem?
Celé Česko čte dětem tak znovu potvrzuje, že neroznávat kvalitu od podprůměrnosti, je jejich parketa, které se podřizují od počátku. A to není dobrá známka do budoucnosti. Společnost, která by měla prosazovat kvalitu knih, ilustrací a tím i vkusu, dnes prodává za pětistovku neskutečný kýč. Co s toho plyne, si každý čtenář domyslí sám. A to nechci probírat z jakých peněz tento kalendář vznikl.
Navíc propagace zabíjení a středověkého vycpávání zvířat mi připadá v dnešní době nejen absurdní, ba dokonce dementní.
Myslím, že jen s velkým sebezapřením a notnou dávkou otupělosti lze takový kalendář koupit. Nicméně buďme spravedliví. Vidím i jeho zřejmý přínos. Kalendář je velmi vhodným prezentačním materiálem pro jakoukoliv přednášku o kýči.
PS: Prof. Macháček samozřejmě použil mnohem drsnější výroky, které se ovšem kvůli malým dětem nedají prezentovat veřejně.
http://www.celeceskoctedetem.cz/cz/menu/166/unikatni-umelecky-projekt-kalendar-2010/
Photo-náhled: komerční prezetentace kalendáře z webu Celé Česko čte dětem