Socialismus a ideologická Zeď Petra Síse patří mezi nepovedené propagandistické knihy pro děti

Zeď Petr Sís

V této moderní pohádce jsou malí trpaslíci zneužití pionýři a zlým černokněžníkem, který skončí na lopatě demokracie, je Brežněv. Socialismus jak vyšitý. Tak by se ve stručnosti dala popsat kniha Zeď, která je nejúspěšnější knihou Petra Síse, pokud se týče získaných cen a propagandistických ocenění.

Čechům, kteří vůbec knihu četli, se ale vůbec nelíbí.
Většina lidí, s kterými jsem na to téma diskutoval, ji považuje za hloupě jednostrannou, bez sebemenšího náznaku objektivity. Rudí jsou zlí, a ti co jsou za zdí jsou hodní. Svět je šedý, bez radosti, všichni jsou jak ve vězení černobílého světa. Jasně v pohádce je vždy dobro a zlo vyhraněno. Ale socialismu nebyl jen zlo a nebylo jen dobro. Byl to složitý proces na utváření nové společnosti, který se z mnoha důvodů nepovedl. Není to pohádka, kterou Sís zneužil k této dosti hloupé propagandě.

sis_komunismus_1.jpg
Petr Sís žije v Americe a určitě ví, že čas zdí zdaleka neskončil pádem zdi berlínské.

Zdi se budují pořád a nejvíc jich tvoří paradoxně Amerika. Je jen o diskusi, která zeď je horší. Všichni žijeme i teď mezi zdmi, které brání svobodě. Nejsou už rudé, mají jiné barvy a jsou bohužel pro mnoho lidí neviditelné.
Možná měl Petr Sís napsat knihu o těchto zdech nesvobody, které jsou mnohem aktuálnější a které mohou kdykoliv vyrůst do mnohem větší hrůzy než ty komunistické. Ale to by se v Americe knížka nedočkala žádných ocenění.

Zdá se mi proto víc než podivná série cen, kterou zcela jistě završí i cena Zlatá stuha nebo Magnesia Litera. Protože kdybychom ji knize nedali, vypadali bychom v Česku jak skrytí komunisti. A to si nikdo nevezme na triko. I to je myšlení starého bYrokratického socialismu.
Pádem zdi se mnoho nemění, jen kabáty se líp prodávají. Ví to Petr Sís? Myslím, že moc dobře.

Ve vší a hluboké úctě k dílu Petra Síse považuji knihu Zeď za dílo, které v této podobě nemělo spatřit světlo světa.

Samotná ZEĎ je velké téma, které může i dětem otevřít oči o tom, co se kolem skutečně děje.
Jednostranným a zjednodušeným poukazováním na kus rudé minulosti bez náznaku jasné souvislosti k současností, se však nic nevyřeší, ale paradoxně bude kniha připomínat propagandistické knihy doby, proti které tak brojí. I když Petr Sís tvrdí, že chtěl varovat před růstem podobných zdí, v knize nic takového není zřejmé, a mělo by být, když je kniha určena dětem. A tak z velké myšlenky, která mohla zrodit velkou knihu, se stal bohužel jen obchod s cenami a jedno smutné zamyšlení.

Zeď / Petr Sís / přeloženo z anglického originálu vyd. Farrar, Straus & Giroux, 2006
Ilustruje Petr Sís / Vydalo nakladatelství Labyrint 2007

Sdílejte:

Podobné články