Tajemný cizinec Marka Twaina o zrůdnostech, která je lidská společnost schopna

Tajemný cizinec Marka Twaina

Posmrtně (1916) vydaný román Marka Twaina (30. 11. 1835 – 2.4. 1910), který plně odráží jeho způsob myšlení a hodnocení chování lidské společnosti. Přesto, že se jedná o nedokončené dílo, patří text k jeho nejlepším "filozofujícím" textům, které napsal. Jsou nadčasové a hlavně je poučné.

Twainovo vidění světa není laskavé, je syrové a realistické se všemi zrůdnostmi, které je lidská společnost schopna.

"Pokud vezmete hladového psa a zajistíte mu prosperitu, nekousne vás.
To je hlavní rozdíl mezi psem a člověkem."
Přesto tvrdí, že lidská rasa v celé své chudobě má jen jednu skutečně účinnou zbraň: Smích. Proti útoku smíchu nic neobstojí.

Existují tři nedokončené verze příběhu.

První podstatná verze nese název The Chronicle of Young Satan („Eseldorfská“ verze) a vypráví o dobrodružstvích Satana, bezhříšného synovce biblického Satana, v Eseldorfu, vesnici v Rakousku.

Druhý text je známý jako Schoolhouse Hill nebo verze „Hannibal“. Odehrává se v USA a týká se dobrodružství známých postav Huckleberryho Finna a Toma Sawyera se Satanem.

Třetí text je nazvaná č. 44, Tajemný cizinec. Vypráví o záhadném zjevení č. 44 ve dveřích tiskárny a jeho použití nebeských sil k odhalení marnosti lidské existence.

V roce 1969 vydalo University of California Press jako součást série The Mark Twain Papers Series odborné vydání všech tří nezměněných rukopisů.

Děj posmrtně zpracované verze.

Příběh se odehrává ve středověké Evropě roku 1702, v rakouském městečku Eseldorf (Oslí vesnice). Jedná se o dobu rozšířených honů na čarodějnice, které vedly k pronásledování a popravám nevinných jedinců obviněných z účasti v okultismu.

Místo navštíví podivný mladý muž a představí se třem chlapcům (Theodor, Seppi a Nikolau), kteří se s ním setkají, jako Filip Traum, cestovatel a kouzelník.
Později se přizná, že je Satanův synovec. Chlapci se na něj obracejí s žádostmi a bez obav ho žádají, aby předpověděl jejich osud. Předpovědi však nejsou růžové, důsledky nejsou takové, jaké chtěli. Satan jim ukazuje podstatu lidského chování v celé své krutosti.
Ve vesnici a na dalších místech po celém světě, kam je Satan magicky transportuje, jsou chlapci svědky náboženského fanatismu, čarodějnických procesů, upalování, oběšení, smrti, masové hysterie a dalších zrůdností, kterých je člověk schopen.

Podobnost příběhů v jiných knihách:

Kaplický / Kladivo na čarodějnice
Kladivo na čarodějnice. Kaplického obžaloba katolické církve a její touhy po moci

Le Sage / Kulhavý ďábel
Kulhavý ďáběl je neuvěřitelně čtivý román z roku 1707 od Le Sageho

Bulgakov / Mistr a Markétka
Michail Bulgakov a Mistr a Markétka.

Film podle knihy:

The Mysterious Stranger / 1982
https://www.youtube.com/watch?v=suBwgkhNIKA
https://www.dailymotion.com/video/xzobdf

Filipp Traum /1989
Filmová adaptace ze Sovětského svazu s Igorem Maslennikovem.
Traum je německé slovo pro „sen“.
https://www.youtube.com/watch?v=Gheit9gOXXY

Day of the Stranger / 2020
Volná adaptace příběhu ve westernovém prostředí.

Výpisky:

Znám ten tvůj rod. Je to samá ovce. Vládnou mu menšiny, jen zřídka nebo nikdy většiny. Zamlčuje, co cítí, zamlčuje, co si myslí, a jde za hrstkou těch, co se nejhlučněji hlásí o slovo.
Někdy je ta hlučná hrstka v právu, někdy v neprávu; ale dav jde za ní tak i tak.
...

Všechny monarchie, aristokracie i náboženství se opírají o ten veliký kaz, co lpí na tom tvém rodu – a ten kaz vězí v tom, že člověk nedůvěřuje člověku a že touží, snad kvůli své bezpečnosti, snad kvůli pohodlí, aby si ho ostatní moc a moc vážili. Ty instituce potrvají navěky, budou navěky vzkvétat, navěky vás budou utlačovat, urážet a ponižovat, protože vždycky budete a navěky zůstanete otroky menšin. Nikdy v žádné zemi nebyla většina národa v hloubi duše těmhle institucím věrná, ani jediné z těch institucí.“
...

„I život je jenom vidění, je jenom sen.“
Zrovna to elektrizovalo. Bože! Když jsem tak hloubával, tisíckrát mě napadla právě tato myšlenka!
„Nic neexistuje; všechno je sen. Bůh – člověk – svět – slunce,¨měsíc, hvězdná poušť – sen, všechno sen; neexistují. Neexistuje nic než prázdný prostor – a ty!“
„Já!“
„A ty nejsi ty – nemáš žádné tělo, žádnou krev, žádné kosti, jsi pouhá myšlenka. Ani já neexistuji; jsem jenom sen, stvořila mě tvá představivost. Za okamžik si to uvědomíš, pak mě vyloučíš ze svých vidění a já se rozplynu do nicoty, co sis mě z ní stvořil…
...

Lidská rasa v celé své chudobě má jen jednu skutečně účinnou zbraň: Smích. Proti útoku smíchu nic neobstojí.
...

"Pokud vezmete hladového psa a zajistíte mu prosperitu, nekousne vás.
To je hlavní rozdíl mezi psem a člověkem."
...

"Ach, to je pravda. Znám vaši rasu. Tvoří ji ovce. Řídí ji menšiny, zřídka nebo nikdy většina. Potlačuje své pocity a svá přesvědčení a následuje hrstku, která dělá největší hluk.
Někdy hlučná hrstka je správná, někdy špatná; ale bez ohledu na to, dav je následuje. Naprostá většina rasy, ať už divoká nebo civilizovaná, je tajně dobrosrdečná a krčí se od způsobování bolesti...