Rudolf Lukeš. Zapomenutý autor prostorových dětských knih

lukes lev tygr

Časy Vojtěcha Kubašty, světově proslulého autora pop-up knih, jsou dávno pryč a na našem trhu prostorových dětských knih moc není, zatímco ve světě se vydávají pořád. Důvod je zřejmý. Náročná výroba a vysoká cena.

Existují ale i jiní autoři, kteří sice fantazie Kubašty nedosahují, ale také se zabývali tvorbou 3D knížek. Jedním z nich je Rudolf Lukeš (1923–1976)
Za hlubokého socialismu mu vydávala knihy Artia a dnes se k nim částečně vrátil Albatros, který vydal kolekci malých 4 knih. A byl to dobrý počin. Jednoduché a prostorové ilustrace Rudolfa Lukeše jsou zde doplněné lehce zapamatovatelnými verši vynikajícího Michala Černíka.

lukes pes zelva

Michal Černík o svém setkání s ilustracemi Rudolfa Lukeše řekl:

„Lukešovy ilustrace mě oslovily, naprosto jsem s nimi rezonoval. Velice prostě, téměř triviálně vystihují podstatné znaky každého zvířete. Kompozice ilustrací jsou jednoduché, harmonicky i barevně vyvážené, někde mají téměř geometrické pojetí, přitom si zachovávají lyrismus a laskavost. S Lukešovými ilustracemi jsem si rozuměl tak, že jsem hned s velkou chutí napsal šestnáct básniček. Nedovedl bych napsat verše k obrázkům, které by mi nic neříkaly. Dalším potěšujícím faktem bylo to, že Albatros znovu vrátil na knižní pulty některé Lukešovy knížky. Výtvarník totiž na několik desetiletí zůstal odsunut do zapomnění a jeho ozvučení považuji za záslužný čin.“

lev a jeho kamaradi lukes cernik leporelo

Rudolf Lukeš (1923–1976)

Vystudoval architekturu na ČVUT i na AVU, v ateliéru Jaroslava Fragnera. Působil jako filmový architekt na Barrandově. Spolupracoval s Václavem Krškou, Milošem Makovcem, Jiřím Krejčíkem. Po únoru 1948 byl z filmových studií propuštěn jako kádrově nezpůsobilý. Pracoval pak jako písmomalíř v Národním technickém muzeu.
Kolem roku 1960 se zúčastnil anonymní výtvarné soutěže podniku zahraničního obchodu Artia. Produkce byla určena téměř výhradně na export. Lukeš pro Artii vytvářel zejména prostorová leporela s hravými obrázky zvířat. Jeho knihy měly v zahraničí velký úspěch a v polovině šedesátých let ho pozvali na londýnský knižní veletrh, kder se setkal s královnou.

lukes ilustrace 1

lukes lev a jeho kamaradi