Defoův román Robinson Crusoe je pirátská kopie. Tim Severin o tom vydal knihu

Defoův román Robinson Crusoe

Příběh Robinsona, který ztroskotal na pustém ostrově, četl snad každý kluk. Kniha Robinson Crusoe, kterou napsal Daniel Defoe, je natolik populární, že se objevili i různé spekulace o pravdivosti příběhu jako takového, ale také skutečnosti, týkající se samotného napsání knihy. Poslední, velmi zajímavé postřehy, publikoval ve své knize Seeking Robinson Crusoe (Hledání Robinsona Crusoe) populární cestovatel, spisovatel a filmař Tim Severin.

Tim Severin ve své knize Seeking Robinson Crusoe
- tedy Hledání Robinsona Crusoe (vydalo nakladatelství Pan Macmillan v roce 2002) dosti přesvědčivě tvrdí, že všechno je jinak. Severin se totiž zabývá psaním knih o skutečných historických událostech. Napsal mimo jiné knihy o Odysseovi, Sindibádovi, Moby Dickovi, Křižácích a mnoho dalších...

robinson patek dollman
Romantizující pojetí Robinsona a Pátka od anglického malíře a ilustrátora Charlese Dollmane (1851 - 1934)

Ve svém novém pátrání si vzal Severin na mušku postavu skotského námořníka Alexandra Selkirka, který byl opravdu zachráněn na začátku osmnáctého století z pustého ostrova. Jenže všechno bylo trochu jinak, než jak je psáno v knize.
Na výpravě do španělských držav v Americe, Selkirk se nesnesl s kapitánem a nechal se dobrovolně vysadit na ostrově několik set mil od chilských břehů, kde zakotvili kvůli doplnění zásob vody a potravin. Selkirk ale počítal s tím, že na ostrově, který ležel obvyklé trase britských pirátských lodí při výpravách do Pacifiku, někdo brzy zakotví. Trvalo to však 4 roky, což je podstatný rozdíl od 28 roků, který mu přisoudil Defoe. Navíc se příliš nesnažil farmařit nebo dokonce chovat kozy, ale jen čekal na loď. Ta když připlula a vzala Selkirka na palubu, odplula do Británie. Tam se stal Selkirk, v roce 1711, rázem velmi populární postavou, diky tomu, že se jeho příběh hodně medializoval, řečeno dnešní hantýrkou.

Severin si o tom vlastně přečetl, protože i v tehdější době se o plavbách dosti psalo.
Dokonce na palubě lodi, která zachránila Serkilka byli dva důstojnáci, kteří jeho příběh sepsali a publikovali. A tak dřív, než Defoe začal psát svůj příběh, mohl si jich přečíst dokonce hned několik. Severin jich objevil sedm.
Defoe tak jednoduše okopíroval to, co už bylo napsáno a první vydání knihy, v roce 1719, tedy osm let po návratu Selkirka do Británie, bylo vlastně jednou z prvních doložených pirátských kopii knih )))

burian robinson crusoe
V Česku nejznámější ilustrace Robinsona od Zdeňka Buriana (1905-1981)

Ve své knize Severin poukazuje i na další literární zdroje, z kterých Defoe čerpal. A těmi byly kupodivu pirátské memoáry, které byly ve své době velmi populární.
Příběh Pátka tak objevil v jednom příběhu, který popisuje zážitky jednoho ze středoamerických Indiánů, kteří se nechávali najímat britskými piráty, aby pro ně lovili ryby. Piráti ho ale zanechali na pustém ostrově, (mimochodem šlo o stejný ostrov, na kterém se o několik let později trápil Selkirk), protože se tam nečekaně objevily tři válečné španělská lodi, před nimiž museli uprchnout. Indián byl právě na lovu ve vnitrozemí a nikdo ho nemohl varovat. Vyzvedli ho až za několik let.

Zdá se však, že hlavní inspirací byla pro Defoa kniha Henriho Pitmana,ve které autor popisuje útěk  z nucených prací na ostrově Barbados v roce 1687, při kterém plul stovky kilometrů mezi Karibskými ostrovy.
Je v ní totiž až příliš podobností s příběhem Defoa. Například Pitman popisuje, jak koupil na jednom ostrově černého otroka, jak lovil želvy, jaký měl strach z lidojedů a nakonec Pitman utíká z posledního ostrova s piráty, stejně jako Robinson. Mnohé detaily se pak objevují v knížce Defoa.

Navíc je zajímavé, že nakladatelství, které vydalo jako první Robinsona, sídlilo na stejné adrese, kde Pitman po návratu prodával své patentní a zaručené medicíny. 
A ještě jedna pikantnost. Pitmanovu knížku, která se jmenovala "Vylíčení velkého utrpení a podivných dobrodružství chirurga Henryho Pitmana" vydal nakladatel, který byl otcem nakladatele Robinsona Crusoe, který knihu pojmenoval podobně: "Podivná, překvapivá dobrodružství Robinsona Crusoe".

robinson crusoe 1881
Cover knihy Robinson Crusoe z roku 1881.