Stručná historie poštovní schránky v českých zemích a nejstarší schránka

V Rakousko-Uhersku byly poštovní schránky poprvé ustanoveny dekretem a na poštách se objevily 1. června 1817. Zároveň bylo zavedené poštovné.
Jako první schránky se používaly staré truhly, které se přemalovaly do barev rakouského mocnářství - černé a žluté. Měly přední vhoz a odklopné víko. Jenže lidé do nich vhazovaly různé věci a tak už za pár let se uvažovalo o jejich zrušení. Ale nestalo se tak.

První schránky v nové ČR byly plechové.
Měly horní výběr na klíč. Nátěr byl většinou modrý nebo žlutý. Od 40. let se objevily schránky modré, litinové.
V 70. a 80. letech se začaly používat schránky oranžové a kovové, s oboustranným bočním vhozem. Jejich častou variantou byla schránka stojanová. Sloužily až do roku 1990.

V první republice byly také dřevěné schránky na vzorky zboží. Dále fungovaly boxy na potrubní či leteckou poštu. Vlaky a autobusy měly speciální vhozy na listovní zásilky. Poštovních schránek bylo několik desítek druhů v různých barvách.

Foto:
Poštovní schránka z poštovní stanice v Jihlavě je vyrobená ze starší dřevěné truhly ve 20.-30. letech 19. stol. Na čelní straně schránky jsou uvedeny německy psané časové údaje o jejím výběru:
Ten byl každý den ráno v 5 hodin, dopoledne v 8:30, respektive v 10:30 v létě a v 9:30 hodin v zimě, odpoledne byla vybírána dvakrát – ve 14:40 a v 16:30 hodin.

Poštovní schránka / Jiří Wolker (1900 - 1924)

Poštovní schránka na rohu ulice,
to není nějaká lecjaká věc.
Kvete modře,
lidé si jí váží velice,
svěřují se jí docela,
Psaníčka do ní házejí ze dvou stran,
z jedné smutná a z druhé veselá.

Psaníčka jsou bílá jako pel
a čekají na vlaky, lodě a člověka,
aby jak čmelák a vítr je do dálek rozesel,
- tam, kde jsou srdce,
blizny červené,
schované v růžovém okvětí.

Když na ně psaní doletí,
narostou na nich plody
sladké nebo trpké.

(Host do domu)