Autorka šestidílné edice Dějiny hudby, univerzitní profesorka hudební vědy Naďa Hrčková, působila od roku 1962 na katedře hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, kde pokračovala v práci svého předchůdce profesora Josefa Kresánka. Ocenění za svou činnost získala v Čechách (Masarykova univerzita v Brně) i v zahraničí (mj. v Německu, Polsku, Rakousku a Slovinsku).
Je autorkou řady odborných publikací Hudobná kritika a hodnocenie, Tradícia, modernosť a slovenská hudobná kultura a studií, např. o současné slovenské hudbě.
Dějiny hudby vycházejí postupně v šesti dílech:
I. Evropský středověk
II. Renesance
III. Hudba kolem roku 1600
IV. Klasicismus
V. Romantismus
VI. Hudba Východu a Západu ve 20. století
Dějiny hudby I. – Evropský středověk (+CD)
První díl charakterizuje je zaměřený na evropslý středověk, její hlavní žánry, autory, díla, estetiku a osvětluje je v analýzách s notovými příklady, ukázkami historických notových pramenů a vyobrazeními hudebních produkcí. Celkový obraz doplňují tabulky a kronika událostí.
Na připojeném CD zazní dobová hudba v současných nahrávkách.
Gregoriánské zpěvy období Velikonoc 1. Rorate coeli (prostý zpěv) 2 : 17 2. Attende, Domine (prostý zpěv) 1 : 39 3. Da pacem, Domine (jednoduchá antifona) 1 : 39 4. Pater, si non potest (antifona) 1 : 51 5. Panque linqua (hymnus) 1 : 35 6. Vexillia Regis prodeunt (hymnus) 1 : 34 7. Videns Dominus flentes (složitější antifona o Lazarovi) 1 : 57 8. Stabat mater (sekvence) 1 : 10 9. Kyrie eleison (polomelismatický zpěv) 1 : 56 10. Salve Regina (mariánská antifona) 2 : 09 11. Alleluia (melismatický zpěv) 1 : 22 12. Victimae paschali laudes (sekvence) 1 : 35 Zpívá Schola cantorum Bratislavského kněžského semináře Sv. Cyrila a Metoděje, vybral a řídí: Ladislav Šranko Středověká jednohlasá světská hudba 13. Guiraut de Bornelh (před r. 1200): Reis glorios (alba) 2 : 29 14. Gace Brulé (před r. 1200): Contredens que voi frimer 1 : 21 15. Anonym (1146): Chanson (Au reperier que je fis de Provence) 1 : 18 16. Guillaume d’Amiens (okolo r. 1200): Prendez y garde (rondeau a virelais) 1 : 26 17. Anonym: In natali Domini (instrumentální verze) 0 : 44 Středověký vícehlas 18. Perotinus Magnus (cca 1160-1220): Mors (moteto) 3 : 48 19. Anonym, škola Notre Dame (13. století): O mitissima (Quant voi) – Virgo – Hec dies (moteto) 1 : 12 20. Guillaume de Machaut (cca 1300-1377): Messe de Notre Dame, Kyrie 3 : 44 21. Sanctus, Benedictus 3 : 52 22. Agnus Dei 2 : 53 23. Guillaume de Machaut (cca 1300-1377): Je pouis trop bien (balada) 1 : 31 24. Anonymus, kodex Rossi (cca 1330-1350): Cum altre ucelle (madrigal) 3 : 12 Realizace: soubor Voci festose – Petra Noskaiová, Martin Majkút, Andrej Rapant, Igor Valentovič, spoluúčinkuje Juraj Struhárik (loutna) a Juraj Korec (dechové nástroje) Inženýr zvuku: Otto Nopp Nahráno v koncertní síni Hudebního oddělení SNM, Hrad Neprodejné! Kopie, reprodukce a veřejné šíření jen se souhlasem nakladatele.
Dějiny hudby II. – Renesance (+CD)
Tento díl charakterizuje epochu renesance, její hlavní žánry, autory, díla, estetiku a osvětluje je v analýzách s notovými příklady, ukázkami historických notových pramenů a vyobrazeními hudebních produkcí. Celkový obraz doplňují tabulky a kronika událostí.
Na připojeném CD zazní dobová renesanční hudba v současných nahrávkách.
Dějiny hudby III. – Baroko (+ CD)
Chronologicky třetí díl ediční řady Dějiny hudby, věnovaný baroknímu období, sleduje vývojové linie hudby 17. a první poloviny 18. století v evropských zemích, počínaje představením jednotlivých stylových proudů přes pojednání o všech hudebních druzích včetně dobově nových, jichž je barokní doba tvůrcem (opera, oratorium, koncert atd.), až po tvorbu největších velikánů barokní hudby (Monteverdi, Schütz, Lully, Purcell, Vivaldi, Bach, Händel), ale i dalších skladatelů, kteří v daném oboru významně zasáhli do vývoje barokní hudby. Publikace nezachycuje pouze vývoj v nejvýznamnějších evropských kulturách (Itálie, Německo, Francie, Anglie), ale také v zemích střední a východní Evropy, Skandinávie či v zámořských oblastech. Obsahuje nejen četné notové příklady a ilustrace s úzkou návazností na text a přílohy (synoptická časová tabulka historických událostí a vývoje vědy a umění apod.), ale také zvukovou antologii na CD s typickými ukázkami z tvorby předních skladatelských osobností barokní hudby.
Dějiny hudby IV. – Klasicismus (+ CD)
Kniha Dějin hudby IV. – Klasicismus osvětluje vývojové etapy tohoto slohu a odhaluje podmínky jeho vzniku a fungování včetně vrcholné fáze.
Na pozadí konkrétních hudebních příkladů nastiňuje přínos jednotlivých skladatelských individualit k této historické etapě a poukazuje na příčiny zájmu veřejnosti o tvorbu osobností, jako byli synové Johanna Sebastiana Bacha, italští skladatelé působící v Evropě, příslušníci Mannheimské školy, francouzští autoři, velikáni typu Ch. W. Glucka, F. J. Haydna, W. A. Mozarta, L. van Beethovena a mnozí další.
Přiložený kompaktní disk psaný text doplňuje o znějící hudbu a chce čtenáře vést v případném prohlubování jeho zájmu o toto významné slohové období, jež svými kořeny tkví v barokní hudbě a ve svých vrcholných projevech se stalo zdrojem inspirace skladatelům působícím v 19. století a tvořícím v duchu romantické poetiky. Kniha chce zároveň čtenáře inspirovat při rozšiřování jeho hudební sbírky.
Dějiny hudby V. – 19.století (+ CD)
Publikace Dějiny hudby V – Hudba 19. století se zabývá epochou, během níž vznikly skladby, které tvoří páteř standardního koncertního repertoáru.
Přestože se na knize podílel početný autorský kolektiv sestavený z předních znalců problematiky 19. století a autorů významných syntetických i monografických prací, je kniha koncipována jako organický celek.
Představuje 19. století pokud možno co nejúplněji, a to ve třech velkých oddílech. První oddíl nazvaný „Hudba“ zachycuje formou kroniky i samostatných úvah širší historické souvislosti, duchovní proudy a nové hudební trendy hudby 19. století, označované také jako hudba romantická. Druhý oddíl – „Hudebníci“ – přináší deset portrétů klíčových skladatelských osobností oné doby. A nakonec třetí oddíl s názvem „Hudební druhy, žánry, kultury“ pojednává o stěžejních hudebních druzích a žánrech zpracovávaného období a také o rozvíjejících se národních kulturách.
V knize najdeme nejen řadu notových příkladů a ilustrací úzce navazujících na výklad – součástí publikace je také zvuková antologie na kompaktním disku, obsahující typické ukázky ze skladatelské tvorby nejvýznamnějších osobností 19. století.
Dějiny hudby VI. – Hudba 20. století (1) (+ CD)
Hudba 20. století (1) vznikla za autorské spolupráce jejích kolegů a někdejších absolventů. Dvacáté století v hudbě, četností svých stylových orientací a autorských poetik považované za nejsložitější ze všech historických epoch, tvoří “dvojí hudba”: západoevropská, jež se mohla rozvíjet kontinuálně, a východoevropská, která se v období socialismu ocitla v dlouhodobé izolaci. Dvoudílná publikace Dějiny hudby VI, Hudba 20. století (1,2) se tuto bariéru snaží překlenout a formou obsáhlejších autorských portrétů čtenáři přiblížit tvorbu profilujících skladatelských osobností dnes již naštěstí nerozděleného hudebního světa. První dílo zachycuje i “klasiku” první poloviny 20. století.