„Děti by se měly samy rozhodovat, jestli budou chtít chodit do školy nebo ne. Hlavním cílem vzdělávání nejsou vědomosti, ale to, aby byl člověk šťastný, znal sám sebe, věděl, že může dosáhnout všeho, co si usmyslí.“
Takovou neuvěřitelně stupidní větu vypotila Zdeňka Staňková z neziskovky Svoboda učení v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (10.4. 2018).
A myslí si, že i malé dítě ví, co je pro něj dobré a co špatné, a proto by se mělo samo rozhodovat, co se chce nebo nechce zrovna učit, nebo jestli bude chodit do školy, která bere dětem čas na hraní.
Navíc „učitelé nemají právo úkoly zadávat a děti mají právo úkoly odmítnout.“ Podle ní se její děti sama naučily číst.
Dále říká:
"Jestli dítě vyroste a bude třeba uklízečka a bude s tím spokojené, tak je v pohodě. Pokud bude chtít dělat něco jiného, musí vědět, že může být tím, čím si usmyslí.“
Takže, když to shrneme:
Do jisté míry to může platit jen pro mimořádně chytré a talentované děti, pokud mají vzdělané rodiče, kteří mají čas je denně učit a vést.Těch je ale jen pár promile.
Zbytek, pokud se nebude chtít učit, tak nebude nic vědět a budou muset být šťastní jako uklízečky nebo boudou nosit krabice ve skladu. Ovšem pokud se např. v osmnácti rozhodnout být lékaři nebo inženýři zjistí, že chtít mohou, ale tím vše končí. Budou odsouzeni k pomocným pracem.
Faktem je, že bez dlouhodobého učení, memorování, znalostí, vědomostí a zkušeností, bez kolektivní práce a pravidelného sociálního kontaktu dokážeme jediné.
Děti budou ještě hloupější!!!
Ale to je, jak vidíme, i cíl současného státního inkluzívního školství.
Jednoduše proto, že hloupý a nevědomý dav se líp ovládá.