Edice čínské literatury Xin a její první knihy

Edice čínské literatury Xin a její první knihy

„Cestu ven ze spleti iluzí a zmatku po povrchu sklouzávajících informací [o Číně] nabízejí příběhy vyprávěné Číňany samotnými. Ne ty, které mají cizincům vychválit slávu čínské civilizace, ale příběhy které si vyprávějí sami mezi sebou – jejich literatura, která zachycuje i utváří žitý svět Číny, klade otázky, hledá odpovědi, vypráví pro potěšení i ze zoufalství a pro výstrahu. “ 
Z úvodního textu Olgy Lomové pro první knihu edice Xin [sin]. Slovo XIN je přepisem čínského slova znamenající srdce, ale i nové, neboť moderní čínská literatura vyrůstá z tzv. hnutí za novou kulturu.

Edicí moderní čínské literatury chceme navázat na bohatou tradici překladů čínské moderní literatury do českého jazyka započatou zakladatelem české sinologie prof. Jaroslavem Průškem a dále rozvíjenou jeho žáky Bertou Krebsovou, Jaromírem Vochalou, Martou Ryšavou, Oldřichem Králem.

Poměrně reprezentativně jsou do češtiny přeložena díla starší literatury a období dvacátých a třicátých let 20. století. Druhé polovině, především posledním dekádám, 20. století a aktuálním dílům se zatím příliš pozornosti v českém překladu nedostávalo. Rovněž ve zmíněném prvním půlstoletí byla díla vybírána optikou tehdejších poměrů politických preferencí a tvorba některých významných modernistů byla přehlédnuta. V českém prostředí doposud neexistuje žádná antologie souhrnně mapující čínskou moderní literaturu 20. století, která by poskytla široké veřejnosti a zájemcům o světovou literaturu ucelenější pohled na čínskou moderní tvorbu.

Našim cílem je představit českému čtenáři zásadní díla čínské literatury 20. a 21. století bez ohledu na politickou příslušnost autorů nebo jejich poslušnost či neposlušnost vůči tamnímu zřízení. Spolupracujeme s předními překladateli a znalci této literatury u nás. Jsou jimi například Oldřich Král, Olga Lomová, Dušan Andrš, Denis Molčanov.  

Více: http://www.verzone.cz

BELETRIE

Eileen Chang: Touha, opatrnost
Překlad Zuzana Li
Soubor dvou novel a tří povídek osobité, v Číně i ve světě velmi uznávané vypravěčky, která je označována za nejlepší čínskou spisovatelku moderní čínské literatury vůbec. Její barvité a psychologicky mnohovrstevnaté příběhy se odehrávají v kulisách metropolí, v Šanghaji a Hongkongu, v pohnutých dobách čtyřicátých let 20. století. V centru jejího zájmu jsou mezilidské vztahy, rozpor mezi tradičním a moderním světem, generační střety.
První české vydání díla Eileen Chang.
Vydáno v listopadu 2012

Eileen Chang (1920‒1995)
Je považována za jednu z nejvýraznějších autorek moderní čínské literatury. Narodila se v Šanghaji. Získala vzdělání západního typu, na univerzitě studovala anglickou literaturu. Ve čtyřicátých letech se proslavila svými povídkami a novelami, z nichž některé shrnula do souboru Báje (Čchuan-čchi, 1944). Později se přestěhovala do Hongkongu a v roce 1955 emigrovala do Spojených států, kde nadále psala a překládala. Její díla byla přeložena do řady jazyků a mnohokrát zfilmována. Eileen Chang je označována za vůbec první a nejlepší čínskou moderní autorku.

posledni vitanni jara

Šen Cchung-wen: Poslední vítání jara
Překlad Dušan Andrš
Soubor krátkých povídek z vesnického prostředí jihozápadní Číny z 30. a 40. let 20. století z pera jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších čínských povídkářů. Prosté a drsné vesnické prostředí dává vyniknout lidskosti a étosu postav, který se projevuje v jednoduchých a silných dějových zvratech. Autorovou inspirací se staly malebná příroda, svébytná kultura a pohnuté dějiny odlehlých oblastí provincie Chu-nan, kde prožil dětství.
Šen Cchung-wenovo dílo vychází poprvé v českém překladu.
Termín vydání: duben 2013

Šen Cchung-wen (1902–1988)
Patří mezi přední čínské spisovatele dvacátého století. Inspirován malebnou přírodou, svébytnou kulturou a pohnutými dějinami odlehlých oblastí národnostně pestré jihočínské provincie Chu-nan, vypráví poutavé příběhy, jejichž hrdiny jsou vojáci, lodníci, obchodníci, bandité i prostí venkované, a vytváří svébytný časoprostor nenávratně zmizelého „vnitřního světa“ vlastního dětství a mládí.

Jen Lien-kche: Čtyři knihy
Překlad Zuzana Li
Román o běsu totality se odehrává v době Velkého skoku vpřed – Mao Ce-tungovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru, který si vyžádal životy desítek milionů lidí. Tématy románu – podobenství téměř biblického – jsou šílenství a utrpení člověka, cynismus mocných, zbabělost intelektuálů a všudypřítomná vše zničující absurdita, ze které není úniku ani skrz víru, ani lásku.
Termín vydání: říjen 2013

Jen Lien-kche (*1958) patří ke stejné spisovatelské generaci jako loňský nobelista Mo Jen, na rozdíl od Mo Jena se však neúčastní oficiálních aktivit Svazu spisovatelů a většina jeho románů byla v ČLR zakázána. V českém překladu vyšla pouze jeho novela Služ lidu! (BB/art, 2008). Poslední Jenův román Čtyři knihy vyšel v roce 2010 v Hongkongu (vydání anglického překladu je připravováno na rok 2014). Jen Lien-kche byl nominován na Man Bookerovu cenu 2013.