50 let Bienále ilustracii Bratislava. Vítězové 25. ročníku 2015

bib 50 let ilustrace bratislava

Světové Bienále ilustrací Bratislava má za sebou 25 ročníků. Existuje již od roku 1965, respektive v současné podobě od roku 1967. Mezinárodní porota každé dva roky uděluje ilustrátorům 11 cen – Grand Prix, 5 Zlatých jablek, 5 Plaket a čestná uznaní nakladatelstvím za mimořádný knižní počin. Od rozpadu Československa se stará o její konání Slovenská republika a Dům dětské knihy Bibiana, ve kterém sídlí i slovenská IBBY, instituce jsou finančně podporovány státem.

bib 2015 bratislava carlin
GRAND PRIX: LAURA CARLIN, VEĽKÁ BRITÁNIA: VLASTNÝ SVET, ŽELEZNÝ MUŽ

V roce 2015 kromě katalogu všech zúčastněných ilustrátorů vydala Bibiana dvě jubilejní publikace: Příběh BIB – půlstoletí Bienále ilustrací Bratislava ve faktech a obrazech a BIB ve vzpomínkách. 
Když listujeme vzpomínkami, defilují před námi lidé, kteří byli u jejích začátků - Adolf Hoffmeister (první předseda), Dušan Roll, Maurice Sendak, Bettina Hürlimann, František Holešovský… Mezi texty nalezneme krásná vyznání – ilustrátorů, porotců, představitelů IBBY a předních světových muzeí. Současné Bienále organizuje komisařka BIB  Zuzana Jarošová a vedoucí sekretariátu BIB a kunsthistorička Viera Anoškinová.

bib 2015 bratislava mirocomachiko
Zlaté jablko BIB: MIROCOMACHIKO, JAPONSKO: ŽLTÁ A JA

Byla jsem pozvána vedením BIB jako čestný host a zároveň člen Mezinárodního výboru BIB, letos se opět Česko zúčastnilo kolekcí 15 ilustrátorů a ilustrátorek (David Böhm, Dora Dutková, Lucie Dvořáková, Jiří Franta, Aneta Holasová, Nikola Hoření, František Petrák, Jaromír Plachý, Marina Richterová, Kateřina Sechovcová, Milan Starý, Tereza Ščerbová, Marie Štumpfová, Andrea Tachezy, Lukáš Urbánek).  Naši účast na BIB organizuje česká sekce IBBY společně s Klubem ilustrátorů dětské knihy.

Mezinárodní porota není jednostranně profesně orientována. Tvoří ji 11 až 12 odborníků z oblasti knižní kultury, kunsthistorici, ilustrátoři, vydavatelé, knihovníci z různých zemí. Členem letošní mezinárodní poroty byl za ČR František Skála, poslední nositel Zlatého jablka za naši republiku.
Pro zajímavost první Grand Prix BIB 1967 získal japonský ilustrátor Yasuo Segava za malbu na hedvábný papír.
V roce 1969 získala druhou Grand Prix česká ilustrátorka Eva Bednářová.
V roce 1983 porota udělila Grand Prix celosvětově uznávanému slovenskému umělci Dušanovi Kállayovi, který ilustruje pro česká a slovenská nakladatelství.
Grand Prix 2003 získala také japonská ilustrátorka Iku Dekune, žijící v Čechách, která v současné době ilustruje české knihy.
V jubilejním 25. ročníku získala Grand Prix 2005 Laura Carlin z Velké Británie.

bib 2015 bratislava Odriozola
Zlaté jablko BIB: ELENA ODRIOZOLA, ŠPANIELSKO: FRANKENSTEIN

Soutěže BIB 2015 se zúčastnilo 355 ilustrátorů z 50 zemí s 2426 originály ilustrací v 441 titulech knih.
25. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) 2015 byl slavnostně otevřen 3. září v Historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě, zahájení bylo velkolepé a zúčastnili se jej ministr kultury SR, zástupci UNESCO, předseda IBBY a předsedkyně soutěže ALMA ze Švédska.
Na každém Bienále, vyjma soutěžní výstavy originálů ilustrací dětských knih, představují tradičně držitele ceny Grand Prix BIB z předchozího ročníku a Ceny Hanse Christiana Andersena za rok 2014 (letos Roger Mello z Brazílie, který byl zároveň předsedou poroty BIB). V roce 2012 byl představen Petr Sís, který získal toto ocenění za Českou republiku. Součástí Bienále bylo tradiční odborné sympózium na téma: Jak BIB za půlstoletí ovlivnil podobu obrázkové knihy ve světě?
Letos se ho zúčastnila Milena Šubrtová, loňského ročníku BIB Jana Čeňková a Renáta Fučíková. Jsme rádi, že aspoň takto se můžeme zúčastňovat této velkolepé soutěže a přehlídky. Přejeme bratislavskému bienále mnoho dalších úspěšných let a vybírám slova ze vzpomínky Petra Síse, ať jeho Zlaté jablíčko “ září dál jako planetka ve vesmíru…“

bib 2015 bratislava wacker
Plaketa BIB: RENATE WACKER, NEMECKO: MÁŠA A MEDVEĎ

Medzinárodná porota BIB 2015 udelila nasledovné ceny:

GRAND PRIX
LAURA CARLIN, VEĽKÁ BRITÁNIA: VLASTNÝ SVET, ŽELEZNÝ MUŽ

ZLATÉ JABLKO BIB
MIROCOMACHIKO, JAPONSKO: ŽLTÁ A JA
ELENA ODRIOZOLA, ŠPANIELSKO: FRANKENSTEIN
JAVIER ZABALA, ŠPANIELSKO: VTÁK V KLIETKE
RONALD CURCHOD, ŠVAJČIARSKO: NOC KEĎ SOM SPAL
BINGCHUN HUANG (MI HE), ČÍNA: VRKOČ

PLAKETA BIB
ANNEMARIE VAN HAERINGEN, HOLANDSKO: SNEHULIENKA ŠTRIKUJE STRAŠIDLO
MYUNG-AE LEE, JUŽNÁ KÓREA: PLASTOVÝ OSTROV
NATALIA SАLIENKO, RUSKO: O JEDNOM, DRUHOM, TREŤOM, ŠTVRTOM A PIATOM
RENATE WACKER, NEMECKO: MÁŠA A MEDVEĎ
LEVI PINFOLD, VEĽKÁ BRITÁNIA: ČIERNY PES, TRÁVNIK

ČESTNÉ UZNANIE PRE VYDAVATEĽSTVO ZA PODPORU ROZVOJA OBRÁZKOVÝCH KNÍH
KAN YA MA KAN, PALESTÍNA
ROSE SHOUMALI: THE BLACK FISH

ČESTNÉ UZNANIE PRE VYDAVATEĽSTVO ZA MIMORIADNY VYDAVATEĽSKÝ POČIN
DAR ONBOZ PUBLISHING HOUSE, LIBANON
HKEYEH A ATHAR
ARTFORUM, SLOVENSKO
MONIKA KOMPANÍKOVÁ: HLBOKOMORSKÉ ROZPRÁVKY

Členovia poroty:
Pani Anastasia Arkhipova, Rusko, pani Helena Bergendahl, Švédsko, pani Nazan Erkmen, Turecko, pán Karol Felix, Slovensko, pán Piet Grobler, Veľká Británia, pani Maria Jesus Gil, Španielsko, pani. Agnes Gyr, Rwanda, pani Yukiko Hiromatsu, Japonsko, pán Roger Mello, Brazília, pán František Skála, Česká republika, pani Nina Wehrle, Švajčiarsko
Členovia poroty vybrali za predsedu poroty pána Rogera Mella, Brazília.

Více o Bineále: http://www.bibiana.sk

bib 2015 bratislava salienko
Plaketa BIB: NATALIA SАLIENKO, RUSKO: O JEDNOM, DRUHOM, TREŤOM, ŠTVRTOM A PIATOM

bib 2015 bratislava wacker
Plaketa BIB: RENATE WACKER, NEMECKO: MÁŠA A MEDVEĎ