Media Vaca: Půlka krávy vydala poutavé svědectví o dnešním světě

media vaca

Nakladatelství Media Vaca je česky Půlka krávy. Ptáte se, proč tak divný název? No přece v půlce tohoto zvířete leží kniha. A v tomto podivuhodném nakladatelství dostali v roce 2002 geniální nápad. Oslovili víc jak 200 ilustrátorů z 20 zemí, aby si vybrali svoje nejoblíbenjěší slovo a doplnili jej kresbou.
Po dvou letech spatřil světlo světa neobyčejný slovník "Mých prvních 80.000 slov," který později dostal i několik prestižních cen.


Je to opravdu nádherná kniha. Na každé straně slovníku se objeví kresba a vybrané slovo v původním jazyku ilustrátora. Pod ním najdete vysvětlení a celé toto dílo podtrhuje jméno autora. Když si ve slovníku, určeném dětem do 99 let, zalistujeme, objevíme nevídané věci od 294 autorů.

Tak například slovo Ráj.
Na obrázku je pódium, řečnický pult a člověk s klíčkem v zádech, jenž mluví místo do mikrofonu do uší. Pod kresbou je napsán citát ze satirického slovníku Ambrose Bierse, vydaného na počátku minulého století.
Ráj je místo, kde zlí lidé nás přestávají obtěžovat řečmi o svých věcech a dobří pozorně naslouchají, když řečníme o těch svých.

A po chvíli objevíme co je cicina, bulharsky boule na hlavě, žopa, francouzské vulgární označení lidské hýždě nebo amor, jak praví vysvětlení, je to silný cit k člověku nebo věci, vášeň jednoho člověka k druhému a také kubánský slézovitý keř ze srdcovitými listy, které jsou ráno bílé, v poledne červené a večer růžové. Kouzelné je i slovo náhoda, kde na obrázku k bílemu slunci míří spousta bílých balónků, ne náhodou podobné veselým spermiím.

media vaca 1

Čeští autoři namalovali ilustrace ke slovům:

vynálezce, senoseč, naděje, pumpa, vůně, oko. A tak je zde třeba obrázek Jirky Šalamouna, jehož brýlé jsou tak bystrozraké, že vidíme na rukou devět prstů. Paĺo Čejka ze Slovenska nakreslil číši vína, z které startuje raketa. Proč asi?
Zvláštností českých slov zde uvedených je slovo robot. To si vybral americký kreslíř a znázorňuje robota na Měsíci, který si do hlavy leje pivo. Inu typicky český robot v americkém podání. Kdoví, jestli Američan vůbec tušil, že slovo robot vymyslel Josef Čapek.

A jsou zde i slova, která potěší, neboť jsou zaobleně libozvučná a hladivá.
Třeba naranť, arabsky pomeranč, který, jak se píše pod obrázkem, se nabízel ve staré Číně dívkám, jako návrh ke sňatku, protože všechny plody s jadérky jsou odjakživa symbolem plodnosti. Nebo gójo je korejsky klid, lago, italsky jezero, nakimuši, japonsky ubrečenec nebo vůbec překrásné slovo ze španělštiny, ňóňo, znamená ten blbeček či ňóňa, ta blbeček? Jak je vůbec blbeček ženského rodu?

media vaca 2

Slova jako hudba

Probírám se nekonečnou řadou slov a vzpomínám, jak jsem kdysi dávno slyšel poprvé francouštinu. Jako pětiletý kluk, do té doby kovaný jen v češtině, jsem se zeptal, proč ti lidé tak divně zpívají. Ano, i slova vám mohou znít jako hudba, pokud nevnímáte jejich obsah a jen zvuk. Mohou vám připadat kulatá, jako Bachovy kantáty, špičatá jako skotské dudy, tvrdá jak žula a měkká vypraný polštář, hladivá, bolestivá, moudrá i hloupá. I zvuk slov vypovídá o tom, co jimi chceme říct, protože do nich vkládáme emoce a tím na nás prozradí víc, než si vůbec jsme schopni připustit. Zkuste si třeba napsat svých deset nejoblíbenějších slov. A pak si napište deset cizích slov, které se vám líbí, ale jejichž obsah neznáte. Pak si je přeložte. Třeba vám taková hra ze slovy řekne něco, co o sobě ještě nevíte.

O této knize jsem poprvé slyšel od Antonína Přidala, který o ní tak poutavě povídal, že jsem si ji hned objednal. A na závěr, aby Přidal udělal svým posluchačům radost, přečetl báseň ze sbírky Smuténka Jana Skácela. Jeho slovy podtrhl tak vše, co vyprávěl o kouzlu slov nejen v knihách, ale i v našem životě.

Zlatá brána (Smuténka)
Jan Skácel

Hledal jsem hezké slovo pro tebe
a měl jsem na jazyku temnou višni.
I chřástal se mi líbil,
také tráva.

Dokonce autogén.

A náhodou jsem našel nejhezčí,
dívej se, venku POPRCHÁVÁ.

Není to zlatý červencový liják,
co je jak mečem podepřená brána.
Můžeme vejít. Hlava nesejde.
Venku jen trochu, drobně POPRCHÁVÁ.

Mých prvních 80.000 slov, Mis primeras 80.000 palabras | edición de Vicente Ferrer, Media Vaca, 2004

mis_primeras1


Media Vaca je malé španělské vydavatelství z Valencie.
Editorem je Vicente Ferrer, který firmu založil poté, co mu otec odkázal pomerančový sad. Nakladatelství vydává ročně pár pečlivě vypravených a ilustrovaných knih. Autory a ilustrátory si Ferrer vybírá podle svého vkusu. Vydává nově ilustrovanou klasiku nebo zapomenuté autory; oslovuje také karikaturisty, etc. Tak vypadá jedno z mála nakladatelství na světě, existující pro potěchu a radost z dobrých knih, jenž má vtipný název Půlka krávy.
http://www.mediavaca.com