Slavný ilustrátor Shepard, medvídek Pú a muž, který ho nenáviděl

shepard
Jednoho dne se setkal ilustrátor a karikaturista Ernest Howard Shepard s neznámým spisovatelem Milnem. Ten sice chvíli váhal, ale nakonec se oba domluvili na spolupráci. Nejdřív to byla kniha poezie a potom dětská knížka. Shepard tak vytvořil postavičku, která zastínila celé jeho dosavadní i budoucí dílo. Kresba žlutého medvěda se stala mnohem známější, než jeho vynikající karikatury a ilustrace, publikované převážně v časopise Punch. Ke konci života dokonce veřejně přiznává, že toho "hloupého starého medvěda" nenávidí.
Poprvé vyšla kniha 14.9. 1926.


Kdyby Shepard věděl, co vytvoří, nikdy by takový kšeft nevzal.
Ilustrace ke knize Medvídek Pú (kterou napsal A.A.Milne) byly pro Sheparda bokovka, ale diky jí se stal známým po celém světě. Dnes se dokonce jeho karikatury, které jsou opravdu vyjímečné, prodávají za zlomek ceny, které mají kresby malého žlutého medvídka.

Inu lidé ve své hloupé bláhovosti vždy ocení to, co je víc známé, než to, co má nápad a nedej bože nějakou pointu. Takové jsou totiž karikatury Sheparda. A žlutý medvěd? V roce 2006 byla v Londýně velká výstava jeho prací. A co myslíte, jaký měla název?  No přece The Man Who Hated a Phooh - Muž, který nenáviděl Medvídka Pú.

pooh book
Ernest Howard Shepard se narodil v Londýně 10. prosince 1879 a kreslil už od svého mládí.
Postupně posílá své karikatury a kresby do různých časopisů a to i tehdy, když byl za první světové války na frontě.
Jednoho dne mu karikaturista Linley Sambourne, který pracoval pro anglický časopis Punch, poradil, aby je poslal i tam. A tak od roku 1907, kdy v časopise vyšla jeho první kresba, až do roku 1953, kdy byl propuštěn z práce,  nedělá nic jiného, než svoji milovanou práci.

Jeho politické karikatury, kresby i ilustrace jsou plné nápadů, narážek, ale i literárních odkazů. Velmi známé jsou také ilustrace Alenky z říše divů od Sira Johna Tenniela nebo romány Charlese Dickense, které měl obzvlášť rád. Miloval zvířata a často jich do svých kreseb přidával. A právě to se mu  stalo osudným. Jinak by se svým životem mohl být velmi spokojený. Jen kdyby nenakreslil toho malého žlutého medvěda, který zastínil tu práci, kterou si daleko víc cenil.
Shepard zemřel 24. března 1976 v anglickém městě Midhurst v Sussex. Bylo mu 96 let.