Eoin Colfer – dokud mě čtete, budu psát

colfer portraitStal se jedním z nejpopulárnějších spisovatelů pro děti a mládež v Irsku. Je učitel na základní škole a své knihy píše po večerech. Již v mladém věku tvořil divadelní hry a nutil neochotné spolužáky převlékat se za bojovné Vikingy. Svérázné nápady si uchoval i v dospělosti a vkládá je do svých knížek z nichž nejznámější jsou příběhy o Artemisi Fowlovi a populární je i kniha Splněná přání. A jak žije a píše autor dnes? Přečtěte si krátký rozhovor ...

Rozhovor s Eoinem Colferem, s autorem knihy Splněná přání a příběhů o Artemisi Fowlovi.
 


Můžete nám říct, kde jste se narodil, pane Colfere?

Jsem z Wexfordu, z města na jihovýchodním pobřeží Irska. Tam jsem se v roce 1965 narodil.

Po kom jste získal vztah ke psaní, ke kultuře?

Můj otec byl učitelem na základní škole, ale už osm let je v penzi. I přesto však zůstává významným historikem a umělcem. Maminka byla samozřejmě hlavně “matkou na plný úvazek“, ale také byla a stále ještě je vynikající učitelkou dramatu.

A co dětství?

Klukovská léta jsem strávil se čtyřmi bratry a to bylo samozřejmě úžasné, protože jsem měl vždy společníky. Někdy to ale tak skvělé zase nebylo..., právě proto, že jsem měl stále společníky. Ale vážně, nikdy jsem nezažil, že by nebylo co dělat a kam jít.
Každý pátek po škole a vždy o prázdninách nás máma s tátou všechny nacpali do úplně přeplněného auta a vyrazili jsme do Sladeu, překrásné rybářské vesničky na wexfordském poloostrově Hook. Táta ze Sladeu pochází, a tak vždy, když jsme přijeli, potkali jsme všechny naše bratrance a sestřenice, se kterými jsme si během těch roků dokonale osvojili všechny způsoby lumpáren. Naštěstí jsme to ale odnesli jen rozbitými koleny a podobnými malými úrazy.

Kdy jste napsal své první texty?

Na Wexfordské základní škole jsem se začal zajímat o literaturu a v té době jsem také napsal své první povídky. V té době jsem si literární pokusy i sám ilustroval. Byl jsem prostě výrobní linkou o jednom člověku. Kamarádi ale mými pracemi nijak zvlášť nadšeni nebyli. V mém prvním „díle“, založeném na vikinských příbězích, které jsme brali ve škole, můžete vidět, jak jsem se pokusil všechny je obsadit do některé z jeho částí. Hlavním hrdinou jsem byl samozřejmě já sám. Jejich pocit důležitosti z toho, že se stali postavou v povídce, však skončil v poslední kapitole, kdy byli všichni brutálně zavražděni ve velkolepé krvavé bitvě. Ta  měla jen jediného vítěze, kterým jsem byl čistě náhodou opět já. Co dodat…Prostě jsme napsal knihu.

colfer250.jpgJaké je Vaše původní povolání?

Po maturitě jsem 3 roky studoval na vysoké škole v Dublinu. V roce 1986 jsem se stal učitelem pro první stupeň základní školy a vrátil se zpátky do Wexfordu. I když jsem přes den pracoval, svou lásku k psaní a ilustrování jsem  nikdy neztratil. Stěží najdete den nebo spíš noc, kdy bych nenapsal alespoň několik řádků.

Řadu let jste strávil mimo svou rodnou zemi, kde všude jste byl?

V roce 1991 jsem se oženil a rok poté jsme opustili Irsko. Následující 4 roky jsme strávili prací v Saudské Arábii, Tunisu a Itálii. I v této době jsem se pokoušel psát téměř každý den. Život i práci v takto odlišných kulturách jsme si s manželkou náramně užili. A navíc počasí v těchto zemích je o hodně lepší než to, na které jsme zvyklí v Irsku. Po čtyřech letech toulání se po světě jsme se nakonec rozhodli, že se vrátíme domů a já ke svému původnímu zvyku: přes den učit, v noci psát.

Kdy Vám nakladatelství vydalo první knihu a jak se jmenovala?

První kniha mi vyšla v roce 1998 a jmenuje se Benny and Omar. Při práci na ní jsem hodně čerpal ze zážitků z Tunisu. K mé velké radosti se mezi irskými dětmi stala velmi oblíbenou a od té doby byla už přeložena do řady světových jazyků. Pokračování této knížky Benny and Babe přišlo o rok později a bylo dokonce nominováno na jednu z prestižních literárních cen.

Která z Vašich knih je zatím nejúspěšnější?

Určitě jsou to příběhy o Artemisi Fowlovi. První z nich má stejný název jako její hrdina, další se jmenují Artemis Fowl – Operace Arktida a Artemis Fowl – Věčná šifra. Všechny tito knihy byly vydány už na celém světě.
Mimoto jedna významná filmová společnost získala práva na zfilmování Artemise Fowla a v současné době se pracuje na projektu, který bude realizován, jak doufám, v Irsku.
Vedle těchto knih jsem napsal ještě několik dalších; ve vašem jazyce ještě vyšel v nakladatelství Albatros strašidelný sci-fi thriller Supervědátor a Splněná přání.

Jaká Vás čeká budoucnost?

Na začátku tohoto roku vyšla další ze série o Artemisi Fowlovi. Tento zatím poslední příběh se jmenuje Opalin podraz..
A potom? Kdo ví. Budu psát dokud budou čtenáři mé knihy číst nebo dokud mi nedojdou nápady. Doufejme, že nic z toho se v blízké době nestane.

Zdroj - Albatros