Spisovatelka Hilary Mantel o snobismu a pokrytectví: Kate je královský věšák na hadry

mantel hilary books

Britská autorka oceněných historických románů Hilary Mantel řekla v London Review of Books fakt, který mnoho zpitomnělých Britů zvedl ze židlí. Spisovatelka si dovolila sáhnout na živoucí ikonu všech obálek ženských časopisů, princeznu Kate. A řekla to navíc přesně, když tvrdí, že nejde o kritiku, ale projev soucitu. S tím lze jen souhlasit.

Mantel si získává své příznivce nejen svým propracovanými knihami s historickými tématy, ale i tím, jak je otevřená ve svých názorech ke všem kýčovitým projevům společnosti.

Například trefně pojmenovává chování královské loutky, když tvrdí, že jde o osobu bez jakýkoliv výstředností, která dokáže své city udržet na uzdě jen díky své ctižádosti. Vypadá jak precizní stroj, tolik odlišný od lidské Diany.
Pokud jste měli možnost vidět královskou modelku na živo a já ji bohužel viděl, pak je zcela na místě přirovnání k figuríně s umně oblečeným tělem, považovaným spíš za věšák na módní hadry než objekt pro mediální reprezentaci královské rodiny. Primárně je evidentně určena pro mediální použití, o tom není púochyb.

Kritika spisovatelky Mantelové je i v české kotlině nevídaná. Není jen soucitnou obžalobou princezny Kate, ale především kritikou primitivního cirkusu kolem královské rodiny a způsobu života snobské smetánky. Jasně podsouvá otázku o smysluplnosti královského úřadu v 21. století a samozřejmě poukazuje na nekonečnou lidskou hloupost, díky které lidé uvěří všemu, o čem píši vycvičení píár manageři a primitivní novináři v bulvárech a dnes vlastně i v mainstreamu.

Ano, panenka Kate je nádherná, skvělá, líbezná, oslnivá, jedinečná a hloupá až k uzoufání. Mediální obraz na věky věků, Amen.