Pachtění za třpytem. Čtivý románový cestopis Oty Ulče

Ota Ulš knihy

Ulčův román-cestopis, je zajímavé dílo, ve kterém se autor dopouští různých výkladů o politice, kultuře, zemích, ostrovech, přístavech a především popisů různých postav. Činí tak zasvěceně, se znalostí různých typů a národností s humorem a přehledem. Není mu ani zatěžko zesměšnit sám sebe.

pachteni za trpytem ulc

Ve své knize nás spisovatel zavede na loď do Kapského města, která popluje západním směrem kolem Jižní Ameriky, Polynésií do Austrálie.
Průvodcem nám bude ne příliš úspěšný český emigrant pracující u federální vlády ve Washingtonu. Je pověřen zjistit identitu osoby, která má převzít pašované diamanty na financování Al-Kajdy. Břetislav Holeček přejmenovaný na Brenta Holma letí z Ameriky do Kapského Města, aby zde nastoupil na výletní zaoceánskou loď s tisícovkou pasažérů a pětisetčlennou posádkou. Holm je expert na vyhledávání podezřelých osob metodou profilování jejich osobnosti, psychologie, předpokládaného jednání a motivace.

Během měsíční plavby jižním Atlantikem a kolem Ohňové země až do Austrálie pátrá na obrovské lodi po diamantech a snaží se odhalit pašeráky i teroristy. Jeho úkol se zkomplikuje záhadné zmizení jednoho pasažéra během plavby a také to, že o diamanty se zajímá několik agentů jiných tajných služeb. Rébus se může vyřešit dvěma vzájemně se vylučujícími způsoby a je na čtenáři, které verzi uvěří. Autor využil řadu svých cestovatelských zkušeností, jeho dobrodružný román je nejen napínavý, ale i poučný.

Hlavní dějové zápletky rozehrál jako šachové partie s více protihráči, kde nechybí dámský gambit, česká obrana, velká rošáda, šach i mat. Ale co když jedna z těch partií skončí remízou?

Čtenář nemusí souhlasit se všemi jeho názory, každopádně ho to však donutí zamyslet se a zaujmout k tomu svůj postoj. Tento způsob psaní je typický pro autora, rozhodně nenudí.

Ukázka

„Neznáte náhodou knížku Slasti plavby od Radbuzy k oceánům, napsal ji nějaký Ulč,“ zeptal se Holma rodák z Moravy.
Otázaný zavrtěl hlavou. Nevěděl, co je Radbuza, a o tom pisálkovi nikdy neslyšel.
„O nic jste nepřišel,“ ujistil ho krajan.
Aspoň nějaká spravedlnost, pomyslel si absolvent studií v oboru library science.

Ota Ulč / Pachtění za třpytem / Vyd. Šulc-Švarc, 2014

Více o esejích Oty Ulče: http://www.otaulc.com/