Sputnik 4 byl prvním zkušebním letem programu Vostok. 4,5 tunová kosmická loď nesla různé vědecké přístroje, včetně televizní kamery a samonosné biologické kabiny s figurínou kosmonauta.
Cílem bylo studovat fungování systému podpory života a stresy letu, který jako první absolvoval Jurij Gagarin 12. dubna 1961 a stal se prvním člověkem ve vesmíru v novodobé lidské historii.
Sputnik 4 odstartoval z kosmodromu Bajkonur 15. května 1960.
Po čtyřech dnech letu se návratový modul se oddělil od servisního modulu, ale když se spustily brzdicí raketové motory, poloha kosmické lodi byla špatná. Motory posunuly kosmickou loď na vyšší oběžnou dráhu, kde zůstala dva roky až do noci ze 4. na 5. září 1962,
Pak prolétla řídkým vzduchem horní atmosféry a shořela téměř celá, s výjimkou 20kilogramového kusu kovu, který přistál v Manitowocu ve Wisconsinu na severu USA, přímo uprostřed ulice mimo město.
Pád byl zaznamenán v noci ze 4. na 5. září 1962 amatérským pozorovatelem Gale Highsmithem, jenž viděl velký předmět hořící na nebi, jenž se rozpadl na šest kusů.
Bylo nalezeno několik kusů trosek.
Kusy bronzu spálily trávu na golfových hřištích severně od Milwaukee. Další korálky roztaveného kovu byly nalezeny na střeše kostela v Manitowoku. A jeden velký kus přistál s hlukem doprostřed ulice kousek od bílé středové čáry.
Kousek Sputniku jako první objevili dva policisté, Marvin Bauch a Ronald Rusboldt, kteří si jej původně spletli s kusem lepenky. Když se však k němu přiblížili, zjistili, že předmět je příliš horký na dotyk. V domnění, že jde o odhozený kus strusky z místní slévárny, který vypadl z náklaďáku, ho ledabyle odkopli stranou.
Až když Bauch a Rusboldt zaslechli zprávy o pádu Sputniku, spojili si tento kovový kus s událostí na 8. ulici. Když se vrátili více než sedm hodin po pádu, našli ho stále ležet ve příkopu. Pomocí Geigerova počítače zapůjčeného od hasičů a potvrzení nepřítomnosti radioaktivity pak poslali předmět do Smithsonians.
Devět dní po nálezu nabídli Američané kus kosmické lodi Sovětům.
Ale předtím NASA vyrobila dvě repliky. Jeden dostal demokratický senátor Wisconsinu, druhý republikánský zástupce Wisconsinu k ročnímu výročí havárie. Oba však repliky odmítli, což vedlo k tomu, že obě skončily zpět v Manitowocu v Rahr-West Art Museum a Manitowoc's Safety Building.
International Association of Machinists 15. listopadu 1963 zasadila do 8. ulice mosazný kruh, aby označila přesné místo, kde Sputnik spadl. Kromě toho byla na chodník instalována malá růžová žulová deska, která poskytla podrobnosti o události.
Malá historická vsuvka:
Jak Sověti, tak USA odhalili svůj záměr umístit satelity na oběžnou dráhu už v letech (1957–1958).
Sověti k údivu všech zveřejnili některé technické podrobnosti ještě před vypuštěním úuplně první pozemské družice Sputnik 1 (4. října 1957)
Po úspěchu Sovětů se ale rozpaky Američanů prohloubily, zvláště, když 6. prosince 1957 raketa s první americkou družicí Vanguard TV-3 spacecraft vybuchla ještě na odpalovací rampě.
Členové sovětské delegace při OSN se tenkrát zeptali Američanů, zda nepotřebují technickou pomoc v rámci sovětského programu pro nerozvinuté země.
Kniha: Půlstoletí kosmonautiky / Karel Pacner, Antonín Vítek