Deník Anny Frankové pod hloupým a primitivním tlakem novodobé cenzury

Deník Anny Frankové

Příběh Anny Frankové je vlastně deníkový zápis události, které prožívala v úkrytu nizozemského domu, kdy bylo celkem osm osob schovaných před německým zvěrstvem a zatýkáním Židů. Deník začala Anna psát v červnu 1942. Formou dopisů fiktivní Kitty zachycuje co se děje nejen v úkrytu, ale i mimo dům a informace doplňuje vlastními úvahami.
Skupina byla prozrazena a zatčena na počátku srpna 1944. Všichni, kromě Annina otce, zahynuli v různých koncentračních táborech. Anna v březnu 1945 v Bergen-Belsenu.

V Českém rozhlase připravili zajímavý pořad, který má ale jednu cenzorskou zvláštnost. Na twitteru uvedli:

„Naše jídlo je žalostné. K snídani suchý chleba a náhražková káva. K obědu už 14 dní špenát nebo salát...“ Poté, co Anna Franková slyšela v zahraničním rozhlase výzvu o dokumentování nacistické okupace, začala svůj deník „editorsky“ upravovat. Píše Český rozhlas Plus @CRoPlus 15.9.2020.

Po přečtení nás samozřejmě zaráží, že v zahraničním rozhlase vyzývají k popisu NACISTICKÉ okupace.
Při tom Anna všude uvádí slova německé či germánské. Slovo nacistické se tenkrát vůbec nepoužívalo. Slovo nacistický je určením příslušnosti k politické straně Adolfa Hitlera NSDAP.. Její příslušníci bývají označovani za nacisty. Ve straně ovšem nebyl celý německý národ. Je evidentní, že zde dochází k záměrné cenzuře. Ta začala už u německých vydání.

cenzura denik anny frankove

Tento trend pojmenovávat všechno německé za druhé světové války na nacistické, je jen jiný způsob jak omluvit zvěrstva německých hitlerovských ozbrojených sil, ale i podstatné části německého obyvatelstva, která se na vraždění často aktivně podílela.
Např. strašný Mühlviertler Hasenjagd (hon na zajíce) při němž v únoru 1945 němečtí obyvatelé svorně s SS honili a pobíjeli z Mauthausenu uprchlé ruské válečné zajatce.
Vice:Cenzura a přepisování historických faktů. Neuvěřitelné příběhy dvou pamětních desek z naší historie

Zde ukázka nejtragičtější německé zrůdnosti 2. světové války. Vyvraždění 33 771 Židů v Babim Jaru na Ukrajině:

valka babi jar 1941 holocaust zide ukrajina

K této knize se váže opravdu neuvěřitelný, ale pravdivý příběh z listopadu 2020.
Jedenáctiletá dívka porovnala v době covidové na sociálních sitích své narozeniny se situací židovské dívky Anny Frankové za druhé světové války, která se musela tajně skrývat, aby ji německé pořádkové síly nenašly a neposlaly do koncentráku.
"Byla jsem z toho velmi smutná, ale moji rodiče našli řešení." Po celou dobu jsme museli být zticha, jinak by nás mohli upozornit sousedé. Cítil jsem se, jako bych byl s Annou Frankovou v Tajné příloze, kde museli být tiší jako myš, aby se nenechali chytit, ale byla jsem velmi šťastná, že mi bylo dovoleno aspoň takto oslavit narozeniny.“
Nějaký "internetový soused" ji sprostě udal a poslal na ni tresntní oznámení. A za to ji prý bude vyšetřovat německá policie. Více >>
Takže její přirovnání bylo velmi trefné.