Jeden z největším francouzských spisovatelů Michel Houellebecq v diskusi s vlivným francouzským filozofem Michelem Onfrayem řekl, že Velká náhrada, která popisuje nahrazení Evropanů Neevropany na celém Západě, je „fakt“. Stalo se tak koncem listopadu 2022 a diskuse se rozhořela po celé Francii.
"Velká náhrada, byl jsem šokován, že se tomu říká teorie." To není teorie, to je fakt,“ řekl Houellebecq.
„Pokud jde o imigraci, nikdo nic nekontroluje, to je celý problém. Evropa bude tímto kataklyzmatem smetena."
"Je to objektivně to, co říkají čísla," dodal Onfray, který si myslí, že úpadek Západu je především demografickým poklesem.
V podstatě neříká nic nového, jen to říká naplno. Přispělo to k velmi bouřlivé veřejné diskusi, což bylo téměř okamžitě vidět na množství zapojených intelektuálů, akademiků a politiků. Otevřel jen téma, které je ve Francii velmi, ale velmi živé!
Oba myslitelé také diskutovali o islámu, ale měli různé názory na jeho trajektorii.
Onfray řekl, že věří, že islamismus „není tak mocným fenoménem“, ale spíše „reakcí na americkou moc“. Řekl, že muslimové se nakonec na Západě seřadí pod prapor konzumního materialismu a odhodí své náboženství, stejně jako to již do značné míry udělalo mnoho jiných národů, například Evropanů.
Houellebecq věří v opak a říká: „Když budou celá území pod kontrolou islamistů, myslím, že dojde k aktům odporu. V mešitách dojde k útokům a střelbě." Poté dodal, že předpovídá „obrácené Bataclany“ – odkaz na islamisty, kteří 13.11. 2015 zranili 416 a zabili cca 130 Francouzů v nočním klubu Bataclan v Paříži.
Podvolení. Román o volbách v roce 2022. Houellebecqův bestseller reaguje na aktuální politicko-společenský stav ve Francii
"Myslíš, že se blíží občanská válka, já myslím, že už je tady, tiše," odpověděl Onfray.
Houellebecq a Onfray se v 45 stránkovém dialogu, do které byl rozhovor přepsán jako esej, zabývali řadou témat, včetně Velké výměny obyvatelstva, islámu, Boha, Evropské unie, eutanazie a budoucnosti Francie.
Filosof a spisovatel, oba přesvědčeni o nevyhnutelném úpadku Západu, do hloubky diskutují o nebezpečích, která Evropany čekají, včetně transhumanismu, Velkého nahrazení, amerikanizace, evropské byrokracie, de-křesťanství, ekologismu a probíhající války na Ukrajině – všechny předměty, které ovlivňují naši dobu.
Diskuse, přeměněná v esej, již získala uznání.
V médiích je popsána jako „výjimečný dialog (který) není depresivní, ba ani apokalyptický. Je brilantní, hluboká, často vtipná a ve všech směrech fascinující. Houellebecqův génius pro absurditu je úžasně emulgován s Onfrayovou rétorickou silou,“ píše Le Figaro.
Začátkem ledna 2023 Velká mešita Paříže, na základě této demokratické diskuse, podala proti Michelu Houellebecqovi, považovanému za největšího žijícího francouzského spisovatele, žalobu.
Nejvíc jim vadí, že veřejně hovoří o Islámu a že řekl, že domorodí Francouzi si nepřejí, aby se muslimové asimilovali, nýbrž aby „aby je přestali okrádat a napadat je,“ nebo jestli to muslimská populace není schopna zvládnout, tak by prostě měla Francii opustit. etc. Více >>
Roku 2001 byl Houllbecuq stíhán za „rasovou hrubost“, když řekl: „A nestupidnější náboženství ze všech je islám.“
Své odvolání vyhrál.