Virtuální knihovna Mircei Eliadeho. Úvod do jeho myšlení i knih, hledání souvislostí

Mircea Eliade benatska noc

Zajimavý dokument ve kterém známé osobnosti přinášejí oblíbenou knihu do fiktivní knihovny slavného Mircei Eliadeho, slavného spisovatele a religionisty rumunského původu. Netradiční pohled na prezentaci knih v tv.

Igor Chaun, tvůrce dokumentu a průvodce i moderátor přivítá v prostorách Divadla Na zábradlí postupně překladatele Jiřího Našince, výtvarníka Jaroslava Rónu, herce Karla Dobrého, Zuzanu Bydžovskou a Jakuba Wehrenbega, buddhistu Petra Neugebauera, režiséra Viliama Poltikoviče a další. A hovoří s nimi o jejich oblíbených knihách, o životě, ale i o duchovním hledání, které procházelo celou tvorbou Mircea Eliadeho. Pořad doplňují ukázky z dokumentů Viliama Poltikoviče a Igora Chauna Duše Východu a Skutečný svět?

Igor Chaun: “Obrátil se na mne nečekaně Čestmír Kopecký, abych natočil dva díly a převzal to po režiséru Petru Léblovi, který se omluvil z pokračování téhle kulturní revue pro ČT hned po prvém díle, a já nevěděl, jak na to, a nakonec do toho šel, ale hlavně jsem udělal vše pro to, abych zbořil klasickou podobu TV pořadu „o knihách”, počínaje svícením přes pohyb kamer až ke střihu — a prostě celým pojetím, včetně netradičního výběru hostů.”

{youtube}UdAfnp9t93Q{/youtube}

V díle Mircea Eliada o dějinách náboženství je nejvíce oceňován pro své spisy o šamanismu, józe a kosmologických mýtech. Jeho myšlení bylo značně ovlivněno dílem tradicionalistické školy, které také popularizoval. Ve svých autobiografických a fantasy titulech (např. Na dvoře Dionýsiově) se věnoval především osobní náboženské zkušenosti pravoslavného věřícího.

Knihy Mircea Eliada
– Dějiny náboženského myšlení. Sv. I-III. OIKOYMENH 1995
– Iniciace, rituály, tajné společnosti : mystická zrození. Computer Press 2004
– Jóga: nesmrtelnost a svoboda. Argo 1999
– Kováři a alchymisté. Argo 2000
– Mefisto a androgyn. OIKOYMENH 1997
– Mýtus o věčném návratu : (archetypy a opakování). OIKOYMENH 1993
– Mýty, sny a mystéria. OIKOYMENH 1998
– Obrazy a symboly : [esej o magicko-náboženských symbolech]. Computer Press 2004
– Od Zalmoxida k Čingischánovi : srovnávací studie o náboženstvích a folkloru Dácie a východní Evropy. Argo 1997
– Pojednání o dějinách náboženství. Argo 2004
– Posvátné a profánní. Česká křesťanská akademie 1994
– Šamanismus a nejstarší techniky extáze. Argo 1997

Sdílejte:

Podobné články