Volby jsou vlastně nákup. Zajíce v pytli

volby

Volby jsou vlastně nákup. Co? Koho?
Je tolik způsobů nákupu. Někdo kupuje to nejlevnější, stejně se to za čas vyhodí. Jiný to nejdražší, zboží za dvě zlatky je určitě lepší než zboží za jednu zlatku, není – liž pravda? Další říká – zlatá střední cesta.

Nic z toho už dneska neplatí. Ani značka už není žádnou zárukou kvality, je to už j e n značka. Basta fidli.
Takže – začal jsem se řídit podle časopisu, který se věnuje prověřování výrobků – je to tedy jakýsi hlídací pes, který dělá za mě to, co bych nezvládl. Provádí různé testy, kontroluje správnost reklamy, odhaluje triky…Taky vás na tom překvapuje, že je to vůbec třeba? Dobré zboží se chválí samo zřejmě platívalo kdysi. Dneska je to k smíchu, ale s trochou nostalgie, řekl bych. No představte si, že si chcete koupit termo – hrnek. Třeba. Já tedy ne, mám thermosku, tak na co ještě hrnk? Ale budiž- thermohrnek -

Podle čeho budete vybírat? Podle barvy? Na co se zaměříte? Na detail? Na cenu? Na vzhled? Na způsob zavírání? Jak dlouho vydrží čaj teplý? Jestli se hrnek nerozbije?
Tohle nezvládám a čtu ten časopis – pokud možno nezávislý na reklamě, který to porovnání udělá ze mě. S úžasem se tam potom dozvím, že hrnek za dvě stovky svou kvalitou i parametry trumfne hrnek za devětset! Ten, kdo nakupuje to nejdražší musí plivat vzteky – pokud mu ovšem to srovnání někdo poví. Takovou špatnou zprávu…Halejte šéfe, víte, že ten váš hrnek je pěknej šunt? Takový prachy za něj chtěj a kafe v něm nevydrží teplý! Asi nepoví, víme, jak končívají poslové špatných zpráv.

Pokud vím, máme takové hlídací medium, které nám poví o kvalitách mikrovlnky, pánve či podprsenky. Je jich už dokonce prý několik, protože poptávka vytvoří nabídku. Alfou a omegou toho časopisu bude důvěryhodnost. A tady je třeba počítat i s tím, že výrobce, který v testu neuspěl začne zjednodušovat a vypouštět pomluvy…třeba pod cizím jménem. Je to možné.
S tím se musí vypořádat kritické myšlení každého z nás. Myslím, že spíš se musí umět naslouchat a ptát se.
Takže – řekněme, že tisk, který poradí v otázce nákupů zboží, máme.

Ale - máme tisk – hlídače nebo medium – pro „nákup“ politiků?
Ty dnešní jsme volili dost lehkomyslně a v čase klidu a relativní prosperity. Koho budem volit letos (pro průser jménem covid) je ve hvězdách. A tady bychom asi uvítali solidní médium, které za nás otestuje, připomene, ověří, zeptá se…takové, na které bude spoleh.
Máme takové?
Protože hledání těch pravých nebude snadné. Kupovat zajíce v pytli se možná bez následků může v dobrých časech. V těch nedobrých to může být osudné.
Zrovna nedávno jsem něco hledal a napadlo mě -
Víte, co je na hledání nejvíc nepříjemné? Co je na hledání fakt blbý?
Že nevíte, jestli najdete!