Srovnávat podobnou knihu u nás není s čím. Při srovnání s publikacemi o dřevu ze zahraničí se Patřičného pojetí liší především důrazem na neopakovatelnost „materiálu“, který je s člověkem odjakživa, který byl živý. Dřevo se nevyrábí, bylo živé, dřevo, to jsou těla stromů.
Proto v knize najdete i strom, z něhož bylo dřevo získáno. Kromě základních pohledů ( především středový a tečný řez kmenem) nahlédnete pod kůru (očka, rozdvojení kmene...). Přírodní záběry doplňují praktické výrobky: mísa, amulet, hračka, stolek.... ale také využití dřeva pro výtvarnou práci. Publikace bude obsahovat zhruba 50 dřevin, 20 z nich podrobně, autor nezapomněl ani na ukázky málo používaných keřů a exotických dřevin.
I díky Martinu Patřičnému se v poslední době vrací obliba dřeva, konec konců jeho "dřevěná" výstava v Národním muzeu je ještě v živé paměti, poprvé u nás někdo vystavoval dřevo jako takové. Autor se také podílel v r. 2000 na vyhlášení Dne stromů.
Jeho předchozí kniha Dřevo krásných stromů byla na trhu nepřetržitě od r. 1998, dočkala se tří vydání a řady dotisků.
Práce s dřevem je voňavá…„Nikde nenajdu tak sladkou službu/ po nikom bych nebyl tak sám…
(parafráze z Kainara)
Martin Patřičný je autorem nejen mnoha knih o dřevě, ale píše i povídky a ze svých celoživotních čtenářských zážitků sestavil Patřičnou Čítanku.
Je také spoluautorem scénáře a hlavním průvodcem 26 dílného TV seriálu Kus dřeva ze stromu, odvysílaného ČT2 v letech 2008-10.
Knihy Martina Patřičného...
Pracujeme se dřevem, v r. 2016 bude 5 (!) (vychází od roku 1998)
Dřevo krásných stromů, tři vydání, dotisky nepočítaje (poprvé 1998)
Monografie (2009)
Kus dřeva ze stromu (s Bedřichem Ludvíkem, 2011)
Jako v nebi. Sedm povídek. (2013)
Všecky krásy dřeva a Patřičná Čítanka (2014)
Velká kniha o dřevě (2016)
VELKÁ KNIHA O DŘEVĚ / autor: Martin Patřičný / 272 stran / Fortuna Libri, 2016
O dřevu s láskou
…Nejvíc právě dnes je potřeba mluvit o dřevě. Nemůžeme bez něho být, je nenahraditelné, bohužel bychom to mohli zjistit, až bude pozdě- řekněte mi- když už někdo pracovní dobu tráví u umělého počítače a někdy i za umělého světla, z jakého materiálu by měl mít desku stůl, desku, o niž opírá zápěstí?
…Zároveň s úžasným rozvojem technologií všeho druhu začne být za chvíli asi důležité psát o tom, že dřevo pochází se stromů- tj. nevyrábí se.
…Fyzické a duševní zdraví- jak souvisí se dřevem?
…Co všechno bylo, je a bude z nám nejbližšího „materiálu“ děláno. Od staveb a nábytku přes hudební nástroje a hračky a flešky či tužky až třeba k polévce ze špejle od klobásy… Ruce a dřevo patří k sobě jako žena a muž.
…Jenom člověk může zastavit přírodní proces a z jeho koloběhu vyzdvihnout dřevo. Usušit ho, opracovat a používat. Zachovat na dlouhou řadu let. A je to zase jen člověk, kdo se z něho může radovat… Kniha je osobním svědectvím o mnohaleté výtvarné i řemeslné práci.
Vlastnosti
Kolik váží dřevo? Která činka je těžší- modřínová, nebo javorová? Topolová nebo akátová?
Kromě vlastností popsaných v dřevařských příručkách, jako pevnost, (ve kterém směru růstu je největší a v kterém nejmenší? A proč?), tvrdost (co na ni má vliv) aj. vyprávíme i o teplu, barvách, pocitech a energii…
Představení dřevin
Představení více než třiceti našich nejznámějších dřevin- dvacet z nich bude mít samostatný medailon: základní dřevařské řezy, (proč jsou potřeba?) výrobky, zvláštnosti růstu a zajímavosti, typické použití, využití pro výtvarnou práci apod. Vždy bude snímek stromu, z něhož dřevo získáváme.…jehličnany- smrk, borovice, modřín…listnáče- kruhovitě usp. cévy- dub, jilm, jasan, akát, cévy roztroušené tvrdé- buk, javor, habr, bříza, měkké- lípa, olše, vrba, jírovec, topol…
Málo používané dřeviny či keře
Exoty, malá ukázka
Staré dřevo
A současné módní trendy! Nábytek z palet apod. Obecně o starém dřevu, změně jeho vlastností věkem- staré trámy…houby, plísně, hmyz…šednutí a zvětrávání.
O maskovaném dřevu- nátěry, polychromie, zlacení... Dřevo a my ve starých časech, nástroje.
Oheň a žárové teplo, výhřevnost…topení romantické a každodenní.
Změna vnímání dřeva a jeho potřeba.