George Orwell vydal knihu “1984” 8.června 1949 jako román. Časopis Time zařadil “1984” dokonce mezi stovku nejvlivnějších knih od roku 1923.
Bohužel někteří méně inteligentní nebo více fanatičtí lidé v ní vidí příručku pro zavádění různých pofiderních totalitních metod ve společnosti.
Jednou z těchto metod je woke ideologie.
Když román vyšel k 75. výročí vydání knihy, objevila se v něm mimořádně stupidní předmluva prof. literatury Dolen Perkins-Valdezové.
A její poznámky jsou vskutku stupidní.
Například v předmluvě si stěžuje, že v románu „neexistují žádné černošské postavy“!!!
Šokující pro ni bylo i to, že se v knize vůbec nehovoří o rase, etnické příslušnosti.
Podle této inteligentní paní tmavé pleti je kniha jen dobrý příběh, který má velké nedostatky.
Např. hlavní postava Winston Smith se „ukáže jako velmi problematická postava“, která má na ženy opovrženíhodné názory. „Zvlášť ne ty mladé a hezké“. Je to „ten typ postavy, která mě dokáže donutit odložit knihu,“ píše profesorka literatury.
S tím se snoubí další nešvar hlavní postavy, která bojuje proti autoritě státu! Nevídané!
Vůbec ji nedochází, že Orwell varuje před totalitním státem plným cenzury a dohledu, státu, který pronásleduje „myšlenkové zločiny“ svých občanů, likviduje jazyk a totálně omezuje svobodu individuálního rozhodování.
A tady se dostáváme k mimořádnému paradoxu předmluvy:
Perkins-Valdezová obviňuje Orwella přesně z toho, z čeho stát v knize „1984“ obviňuje postavu Winstona Smitha: ze spáchání ideozločinu.
Ideozločin je podle Orwella zločin, jenž může být spáchán nejenom slovy či skutky, ale též myšlením. Možná dokonce i pomyšlením.
Pokud je hlavním tématem románu manipulace vědomí totalitním systémem, pak Valdéziová se chová přesně podle knihy.
Dokonce v předmluvě používá stejné metody, které Orwell kritizoval jako jedině správné a tudíž totalitní. ))
Šílenství probuzených (woke ideologie) tak konečně dospělo do fáze, kdy se stává vlastní karikaturou.
V tom je přínos prof. Dolen Perkins-Valdezové fenomenální.
Zda se jedná o nedostatek inteligence, vzdělání nebo přemíry stupidního myšlení naočkovaného fanatickou ideologii woke, nevíme.
Kniha 1984 byla psána jako scifi román. Nicméně ani Orwell nebyl schopen domyslet, že kniha se jednou stane obyčejnou příručkou, jak budovat totalitní stát.
Navíc Orwellova fantazie nikdy neobsáhla takový totalitní úpadek myšlení, jaký v předmluvě předvedla naše woke-profesorka.
Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla