Teorie sraček. Společenská kritika dnešní civilizované doby bez skrupulí

Teorie sraček

Život, jak známo, je strašně jednoduchý. Složitosti o kterých denně mluvíme, píšeme, složitosti do kterých upadáme a z kterých se hroutíme si ve skutečnosti vytváříme sami v sobě. A tato kniha je právě o tom jak vznikají, jak přežívají, kdo je živí a jak vzniká proslulá teorie sraček. Je to velmi dobrá kniha pro naší velmi zajímavou dobu.

Až knížku otevřete nedejte se zmást hlavním hrdinou, kterým je bulvární, cynický novinář Suurnäkki, muž zralého věku, který se celý život motá kolem bulváru, den co den, den co den co den co den.
Cítíte to, nic zvláštního a nic co by ho naplňovalo uspokojením. Jen každodenné lži a polopravdy. A do toho velmi smysluplného života si najde milenku. V té nejchudší čvrti Helsinek (a věřte, že i ve Finsku jsou velmi chudé části města) Konečně změna a náš hrdina si ji patřičně vychutnává, až máme dojem (a právem) že si svou milenku až nekriticky idealizuje. A tak se jeho podvědomá touha objevit v životě nějaký smysl, převalí do dalšího extrému.

Pohybuje se ve dvou různých prostředích a postupně si uvědomuje, že se moc neliší.

V té chudé části nachází spousty trosek lidí, bez snů, bez touhy něco dokázat, kteří přežívají ze dne na den. Potkává tam jen lidi, kteří se snaží nemít žádné problémy, lidi, kteří touží za každou cenu jen po klidu. A pak to samé nachází na straně druhé, mezi lidmi, kteří patří k té zajištěné a bohatší vrstvě společnosti. Říkáte si, to je přece život, fraška. I tak se to dá říct.
Ale v závěru knihy je popsáno něco jiného: unikátní teorie sraček, která se stává klíčem k pochopení všech nejasných otázek, které nás při četbě napadnou.

Teorie sraček je jeden z mnoha úhlů pohledu na dnešní společnost.
Brilantní novela finského spisovatele Arta Salminena - název na první pohled snad příliš odvážný, ale naprosto přesný.
Teorie sraček je společenská kritika bez skrupulí, která nepostrádá černý humor, prvky grotesky, vtipné komentáře a mistrně odposlouchané dialogy. Prostředí: bulvární tisk, který bere všechno, co je možné prodat, aniž by někoho zajímalo, jaká je skutečnost a co bude případně následovat. Tisk, který je přeplněný nešťastnými příběhy stejně jako sladkobolnými melodramaty. Oboje však vytváří tatáž mašinerie, která si nečiní iluze o lidské dobrotě či lepším světě...

Kniha je plná černého humoru a neobvyklého pohledu na společnost kolem nás.

Nicméně občas nám zatrne mezi lopatkami, jakoby se to týkalo ... ale raději nedomyslet!
Takže na závěr jen to, že kniha je to opravdu vypečená a čtivá a rozhodně by vás neměla minout,  protože kdoví, co tam můžete najít a co všechno ještě stihnete naučit sebe i své děti.

Teorie sraček | Arto Salminen | přeložil Vladimír Piskoř | Vydal Praha : Havran, 2006