Ilustrátor Palme by si dal bláznivého Dahla

palme knihy ilustrator

Poprvé nakladatelství Mutabene vydalo jím ilustrované alternativní učební listy - Vyjmenovaná slova. Z hudební oblasti vyšlo CD kapely Původní Bureš, kde hraje a zpívá. K cédéčku ilustroval i booklet. Jak sám říká, dostal se i k olejomalbě, na kterou mu během roku kvůli ilustrování většinou nezbývá čas. Ilustrátor, malíř, muzikant, webmaster, grafik (a kdoví co ještě) Jaromír František Fumas Palme je prostě „multifunkční“ člověk.


SEHNAT VÁS NENÍ TAK JEDNODUCHÉ, A TAK SE RADĚJI HNED ZEPTÁME: CO A KDO VÁS TEĎ HONÍ ?
Chystám se k ilustrování posledního dílu Dějin trochu jinak od PhDr. Evy Semotanové. Knížečka bude o Tomáši Garique Masarykovi a jeho době. Připravuji také návrhy ilustrací pro jeden výukový CD-ROM. Do tisku se chystají další učebnice a na jaře by mi měla u nakladatelství Albatros vyjít autorská, ilustrovaná próza Tadeáš a hradní tajemství.

merekvice450

KTERÉ KNÍŽKY JSTE SI V DĚTSTVÍ NEJVÍC POVAŽOVAL A BYLA VAŠE NEJ NEJ NEJ ?
Nevím jestli jsem měl v dětsví nějakou nejoblíbenější knížku. Bylo toho víc. Jirka postrach rodiny od Richmal Cromptonové, Boříkovy lapálie od Vojtěcha Steklače, Goscinyho Mikulášovy patálie, knihy Astrid Lindgrennové, různé Mayovky, Foglarovky a taky tak od deseti let klasické anglické detektivky - Agathu Christie, Johna Dicksona Carra, sira Artura Connana Doyla a další. Dost knížek se zachovalo z dětských let mého táty. Některé z těch titulů už dneska málokdo zná: O. Hanssen - Elektropolis, Jan Rýpar - Mirek Slávek a 6 HP, Tajemný tank od Johna Mackwortha atd.

TAKŽE TO SPRÁVNĚ „ČTENÁŘSKÉ ZÁZEMÍ“ DOMA ASI BYLO, ŽE?
Čtenářské zázemí? Určitě. Od táty jsem dostával knihy k narozeninám, či k Vánocům. Taky jsem chodil do knihovny, kde jsem si toho většinou půjčil víc než bylo v mých silách vůbec přečíst. Ke knihám z dětství se občas vracím se svými dětmi a někdy také ze zvědavosti jestli to bylo fakt tak dobrý. Většinou jo.


JAK JSTE SE VLASTNĚ DOSTAL K „VÝTVARNU“? KRESLIL ČI MALOVAL JSTE UŽ JAKO DITĚ ČASTO?
Táta byl výtvarník, tím to bylo dané. Kreslil jsem asi dost. Když mě bylo čtrnáct tak jsme se stěhovali a vyhazovaly se hromady počmáraného papíru. Ilustracím jako takovým jsem se začal věnovat až někdy po třicítce. Kamarádi se mě na výstavách pořád ptali k čemu že je tahle či tamta kresba, že je to určitě k nějaké povídce. Tak jsem to zkusil.
Kromě kreslení mě také bavilo a baví psát písně a těmi následně oblažovat své okolí. Pokud se pamatuji tak zárodky téhle posedlosti se objevily také už někdy v dětství. Tehdy jsem psal z hlavy rovnou do notového sešitu aniž bych si to přehrál. Vzhledem k tomu, že dodnes ani po absolvování Ježkovy konzervatoře z not hrát neumím netuším co v těch sešitech bylo. Ztratily se při tom stěhování.

I ŘEZNÍCI MAJÍ SVÉ ŘEZNICKÉ SNY, MÁTE VY TAKÉ SVŮJ ILUSTRÁTORSKÝ SEN? JAKOU KNÍŽKU BYSTE SI RÁD ZILUSTROVAL?
Jeden sen už se mi splnil. To bylo ilustrování jednoho z vydání Boříkových lapálií od Vojtěcha Steklače. Jako dítě by mě v životě nenapadlo, že k tomu budu jednou dělat obrázky. Jinak cokoliv od Roalda Dahla. Něco hodně bláznivého. Taky bych rád ilustroval věci svého kamaráda Petra Hugo Šlika. To je bubeník Původního Bureše. Píše krásné povídky i básně. Napřesrok by mu snad už konečně něco mělo vyjít.

zabak fumas1

CO SE VÁM V POSLEDNÍ DOBĚ HONÍ NEJVÍC HLAVOU ?
Těch nápadů a plánů je tolik, že by se člověk občas potřeboval rozdvojit. S kapelou jsme teď vydali CD. Jmenuje se Cesta z krimu a vyšlo jako společný projekt brněnského vydavatelství Indies a našeho labelu Elektrický hlemýžď. Natočili jsme k němu dva videoklipy. Jeden sami, druhý s režisérem Petrem Tomkem a kameramanem Pjeerem van Eckem. To mě moc bavilo, takže mám teď rozepsaný scénář k filmu, ale jestli z toho něco bude to se uvidí. To je koníček.
Co se týče ilustrování o tom jsem hovořil na začátku. A volná tvorba? Už delší dobu maluji cyklus olejomaleb s jednoduchým názvem Les. To jsou spíš meditativní věci. Tam si člověk při práci i odpočine. Nevím kdy to bude hotové, ale až budu mít pocit, že se něco uzavřelo zkusím udělat výstavu.
Další věci? Nedávno jsem dílem koupil, dílem dostal dvě čtyřicet let staré elektrické kytary. Obě v dezolátním stavu. Tak je po chvilkách dávám dohromady. A když je hezky vezmeme se ženou a dětmi kola, nebo obujeme pohorky a vyrážíme do přírody.
Rozhovor 2007
zacarovana trida palme