Bestseller Začarovaná třída Ivony Březinové je stále oblíbená kniha dětí

Brezinova začarovaná třída

Je to neuvěřitelné, ale v roce 2016 vychází další dotisk neustále žádané knížky Ivony Březinové, Začarovaná třída. Příběh třeťáků z jedné školy dobývá čtenáře po celé Evropě – vyšla ve francouzštině, slovinštině, srbštině, slovenštině i romštině. Má svou audioverzi díky Liberecká vědecká knihovně, která ji vydala v rámci projektu Děti čtou nevidomým dětem. V roce 2004 byla zapsána na Honour List IBBY.

Autorka Ivona Březinová o své možná nejúspěšnější knize říká:

„Okolo Začarované třídy se toho od začátku děje celkem dost. Je to kniha, která mi dělá radost i starost, té radosti je naštěstí mnohem, mnohem víc. Už když jsem ji před lety psala, někteří lidé se divili, proč chci psát o Cikánech. Záměrně teď používám slovo Cikán, připadá mi hezčí. A mně konkrétně odráží odkaz svébytné kultury. Krásná Cikánka, cikánský baron, cikánská kapela, Cikáni Karla Hynka Máchy, to jsou pojmy, které mi evokují tajemnou exotiku. A tak jsem do svého příběhu obsadila exotická trojčata, tři nezbedné kluky, kteří mají problémy ve škole, protože se neustále stěhují. Málem každý měsíc v jiné škole. Kdo by se pak učil na jedničky? Přesto jsou ti tři v něčem nejlepší. A není to ani zlobení ani čarování, které se naučili od svých rodičů – varietních kouzelníků, kteří vždy žijí se svými dětmi tam, kde právě mají angažmá. Můj pohled na tři malé nezbedy je laskavý, i když nezastírá, že ve společnosti někdy bývá s romskou menšinou problém. Možná i proto je úryvek z knihy v několika čítankách. Přesto kniha v roce 2012 narazila na nepochopení u ministerských úředníků. Ale to už je doufám uzavřená kapitola.“
Ivona Březinová: Způsob napadení mého textu za údajné propagování rasismu považuji za neprofesionální a nešťastné

Malí čtenáři mají příběh tří kluků, kteří dokážou čarovat rádi. Chtějí se jistojistě do podobné třídy dostat a zažít ony bláznivé situace, jichž je příběh plný. Právě nyní mají šanci knížku sehnat i ti, co ji doma ještě v knihovničce nemají

Ivona Březinová / Začarovaná třída / Ilustrace Jaromír F. Palme / vydává JaS knihy / http://www.jasknihy.cz/

zacarovana trida palme
 
Ukázka z knihy...

Vlastík chameleon
„Sedněte si,“ řekla paní učitelka, když za panem ředitelem zase šeptly dveře, a tři noví žáci zamířili k poslední lavici uprostřed.
Čáryfuk a Máryfuk se posadili vedle sebe a Podkočárník se uvelebil na podlaze pod stolkem.
„Ale to přece nejde, chlapče, abys ve škole seděl na zemi,“ namítla paní učitelka přísně. Jenže když se rozhlédla po třídě, zjistila, že tu už žádné volné místo není. „O přestávce poprosíme pana školníka, aby nám sem donesl ještě jednu lavici. Zatím si, chlapče, sedni na moje místo.“
Podkočárník si tedy sedl na místo paní učitelky a zvědavě si prohlížel děti před sebou.
Vlastíkovi se zdálo, že se ten nový kluk tváří nějak moc důležitě, a potají na něj vyplázl jazyk. Podkočárník jen malinko povytáhl obočí, pak tiše luskl prsty a v příští chvíli už se Vlastík zděšeně držel za pusu. Jazyk mu ne a ne zalézt zpátky.
„Zavři ústa, Vlastimile,“ přikázala paní učitelka, když si všimla jeho podivného výrazu. „To se dělá, plazit při vyučování jazyk? Vypadáš jako chameleon, když loví mouchy.“
Všechny děti se se zájmem podívaly, jak vypadá chameleon, když loví mouchy, ale Vlastík jen poděšeně lapal po dechu a koulel očima sem a tam.
„Tak zavři tu pusu,“ přikázala mu přísně paní učitelka.
„Ono mu to asi nejde,“ ozvala se vedle sedící Eliška snaživě. „Já myslím, že už by ji jinak zavřel.“
„Tak ono ti to nejde?“ podivila se paní učitelka. „A jak teď budeš mluvit? A jak teď budeš jíst? Myslím, že dnes je k obědu ve školní jídelně řízek s bramborovým salátem, ale ty tam ani nechoď, protože s vyplazeným jazykem se ještě žádný člověk nikdy nenajedl.“
Vlastík smutně svěsil hlavu, ale po chvíli se ozvalo tiché lusknutí a jazyk mu sám skočil zpátky do pusy, jen to mlasklo. Už už chtěl začít žalovat, ale výstražný pohled naproti sedícího Podkočárníka ho včas zarazil.