Jana Sigmundová. Vzpomínka na talentovanou a oceňovanou ilustrátorku

sigmundova-kruger-hodina-nachove-ruze-knizka-pro-lucinku
Bylo to někdy v roce 2009, myslím před Vánocemi. Potkala jsem Janu Sigmundovou (*12. 2. 1940 – †asi 2011) u starožitnictví na rohu Vinohradské a Blanické. Ukazovala mi nadšeně drobný šálek s talířkem, který právě v krámě zakoupila a probraly jsme časy staré a nové, vůbec nevypadala nemocná, nebo že by ji něco trápilo. Snad jen to povzdechnutí, které jsem bohužel slyšela tak často od starších výtvarníků, jak je nikdo z nakladatelství nepotřebuje…


Jako vždy pečlivě oblečená, silně nalíčená dáma, prostě tak jak jsem ji vždy vídávala. Několikrát jsme prošly úsek Vinohradská tržnice – Blanická a zpět, aby pak nasedla do tramvaje a jela směrem na Ohradu, kde bydlela. Bylo to setkání bohužel poslední.

Málokterý ilustrátor se může pochlubit oceněním Premio grafico Fiera di Bologna, malířka Jana Sigmundová ho získala v roce 1973 za ilustrace ke knize Marie Krügerové Hodina nachové růže.
Dětem zůstane jistě ještě dlouho v paměti s Knížkami pro Lucinku Mileny Lukešové nebo s knížkou Jak si uděláme zeměkouli.

12. února 2020 by měla 80 let, ale bohužel… Tak alespoň tuhle malou vzpomínku. 

sigmundova-knizka-pro-lucinku-2
Ilustrace Jana Sigmundová. Kniha Knížka pro Lucinku

sigmundova-hodina-nachove-ruze
Ilustrace Jana Sigmundová. Kniha Hodina Nachové růže.

sigmundova-destska-abeceda
Ilustrace Jana Sigmundová. Karty Dětská abeceda.