Bohatě ilustrovaný svazek shrnuje veškeré známé výtvarné dílo C. G. Junga – od kreseb přes knižní malby, obrazy až po dřevěné a kamenné sochy.
Vydání Červené knihy vyvolalo extrémní zájem o Junga nikoli jen jako zakládající osobnost psychologie a spisovatele, ale též jako o výtvarného tvůrce s neobyčejnou imaginací, smyslem pro kompozici, figuru a barvy. Tento dosud málo známý, přesto ale podstatný rozměr Jungovy osobnosti je poprvé kompletně představen v tomto unikátním díle, které obsahuje přes 250 barevných reprodukcí.
Obrazy jsou doplněny úvodními studiemi, které se zaměřují na kořeny Jungova výtvarného projevu, na souvislosti s jeho teorií mandal, na Jungův profil jako umělce, sběratele i diváka.
Carl Gustav Jung je jedna ze zakládajících a klíčových osobností psychologie.
Portál postupně vydává všechna jeho zásadní díla.
Umění C. G. Junga / kolektiv autorů / Portál, 2019
Jung / Strom
Jedním z nejvýraznějších projevů Stínu je ostré podráždění, které v nás někteří lidé způsobují.
Když si na druhém člověku všimneme těch vlastností, které jsme si kdysi zakázali, pak v nás vře neopodstatněný vztek - na tomto člověku vybijeme všechen hněv, který vůči sobě cítíme. Pamatujte na každého, kdo vás rozzuří – pozorně se podívejte a uvidíte v něm svůj zkreslený odraz. Ale jakmile se vyrovnáte sami se sebou, nebude už žádné podráždění. Přijetím sebe sama se automaticky učíme přijímat celý svět takový, jaký je.Navíc ty vlastnosti, které se kdysi ukázaly jako prostě k ničemu, často končí ve Stínu. Například dítě s dobrým sluchem od rodičů, kteří nemají rádi hudbu, se nikdy nenaučí používat svůj sluch a kus duše spojený s touto vrozenou schopností se ztratí v temnotě duše a bude odtamtud vybroušen nejasná touha po promarněné příležitosti a ztracené cestě.
Stín je úložištěm síly a duchovního potenciálu, a ne ztělesněním všeho zlého v člověku. Stín je nedílnou součástí duše, se kterou je určitě potřeba se seznámit a spřátelit se, kterou je potřeba přijmout a naučit se ji vědomě používat.
Carl Jung
Jung / Krajina ze zasněženými kopci / 1899
Podle Junga může seberealizace probíhat ve dvou fázích.
V první polovině života se člověk odděluje od komunity a snaží se vytvořit si vlastní identitu (já).
Proto je u mladých lidí mnoho destruktivity a vztah teenagera s jeho rodiči je často plný nepřátelství. Jung také řekl, že procházíme „druhou pubertou“ kolem 35-40 let, kdy přesouváme důraz z materiálních hodnot, sexuality a plození na hodnoty komunity a spirituality.V druhé polovině života se člověk znovu sjednocuje s lidskou rasou a stává se opět její součástí.
V této době začíná být dospělý více ochoten něco sdílet s ostatními (dobrovolně věnovat svůj čas společným záležitostem, věnovat se stavebnictví, zahradničení, umění), než ničit. V tomto období si více všímá svých pocitů – vědomých i nevědomých. Podle Junga by mladý člověk jen zřídka řekl „Jsem naštvaný“ nebo „Jsem smutný“, protože by to znamenalo připojit se k univerzální lidské zkušenosti, ke které obvykle přichází ve svých zralejších a moudřejších letech. Mládí se vyznačuje tématem hledání své pravé podstaty a pro holistickou osobnost je vůdčí myšlenka přispívat k celkovému zážitku.Carl Gustav Jung
Jung / Selské stavení / 1900
Přiznání vlastní touhy není snadný úkol. K tomu mnozí potřebují zvláštní úsilí v poctivosti.
Příliš mnoho lidí nechce vědět, kde je jejich touha, protože se to zdá příliš nemožné nebo příliš rozrušující.
A přesto je touha způsob života. Pokud svou touhu nepoznáváte, pak nenásledujete sami sebe, ale jdete po cizích cestách, které vám ukázali ostatní.Carl Jung
Jung / Mandaly
To, co Východ nazývá „mysl“, by mělo více odpovídat našemu „nevědomí“ než „mysli“ v našem chápání, které je víceméně totožné s vědomím. Vědomí je pro nás nepředstavitelné bez ega, protože se rovná uvádění obsahu do spojení s egem. Pokud neexistuje ego, pak prostě není nikdo, kdo by si byl něčeho vědom...
Nicméně východní mysl nemá potíže s pochopením vědomí bez ega. Věří se, že vědomí je schopno překročit hranice svého stavu ega, protože ve „vyšších“ formách vědomí ego beze stopy mizí.Carl Gustav Jung