Rus Jurij Gagarin. Knihy a filmy o prvním člověku ve vesmíru

Jurij Gagarin

Když 12. dubna 1961 vyletěl do vesmíru první člověk sovětský kosmonaut Jurij Gagarin (9.3. 1934 – 27.3. 1968), byl šokován doslova celý svět. Historický let byl odstartován z kosmodromu Bajkonur a trval 108 minut. Protože raketa vynesla modul výše než se předpokládalo, přistál Gagarin (s padákem) asi 300km před vypočteným místem.

Po úspěšném přistání znal během hodiny jméno Gagarin celý svět. Bohužel sláva, kterou musel Gagarin podstoupit, nebyla pro něho až tak přínosná, jak se mohlo zdát. Ale nakonec se znovu postavil na nohy a začal létat.

gagarin v praze 2

Při startu rakety Gagarin údajně řekl: "Поехали!" - "Jdeme!" Po návratu na Zemi zas: "Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jaká je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji! "

Americký prezident Kennedy hned poté vyhlásil ambiciózní program Apollo, v jehož rámci měl přistát na Měsíci první člověk, který měl potvrdit hegemonii Američanů ve vesmíru. Tomu nakonec došlo 20. července 1969, kdy pravděpodobně vstoupil na povrch Měsíce první člověk. Neil Armstrong.
Trvalo však dalších 14 let, než se v roce Rusové a Američané dohodli a v roce 1975 se na oběžné dráze kolem Země spojily americká a sovětská kosmická loď Sojuz a Apollo. Aspoň symbolicky skončilo na delší dobu nesmyslné ideologické štvaní, které stálo u počátků letů do vesmíru a v podstatě přežívá dodnes. Jak symbolické, jak smutně charakteristické pro naši civilizaci.

gagarin v praze 1

Gagarin v Praze je už historická kniha, která dokumentuje první návštěvu prvního kosmonauta světa v Praze. Mimochodem byla to první zahraniční cesta Gagarina. Najdeme zde velké množství soudobého materiálu a fotografií.

Plukovník Gagarin zemřel 27.3. 1968 při tragické letecké nehodě
během výcviku se svým instruktorem za dosud neobjasněných příčin při návratu na letiště. O nevyjasněném úmrtí Gagarina a dalších událostech kolem jeho života se můžete dočíst v poslední vydané knize: Gagarin - Byl první? od Pavla Toufara.

Pro filmové fanoušky doporučujeme velmi slušný film z roku 2013, Gagarin: Pěrvyj v kosmose.
Jedná se o první filmovou biografii, k jejímuž natočení dala Gagarinova rodina souhlas. Zajímavé je, že stopáž filmu je 108 minut, to je doba, po kterou byl Gagarin ve vesmíru.
Dokumentární film: Hvězdný muž: Pravda o Juriji Gagarinovi z roku 2010 se snaží rozkrýt některé nejasnosti o letu prvního člověka do vesmíru, kterým mohl být Iljušin.
Další filmové zajímavosti o Gagarinovi >>


Další zajímavé knihy o Gagarinovi:
J.Gagarin: Moje cesta do vesmíru, Svět sovětů, 1961
K.Hájek, F.Novák, V.Rýpar: Gagarin v Praze, Orbis, 1961
J.Gagarin, V.Lebeděv: Cesta ke hvězdám, ČTK-Pragopress, 1971
J.Nagibin, překl. J.Šanda: Úsměvy a hvězdy - povídky o Gagarinovi, Albatros, 1981
M.Grün: J.A. Gagarin, Horizont, 1984
J.Doran, P.Bizony: Gagarin - pravda o legendě, BB Art, 1999
P.Toufar: Vzestup a pád Jurije Gagarina, Regia, 2001
P.Havlík: Gagarin - Milion lidských očí, The World Circle Foundation, 2001
Pavel Toufar: Gagarin. Byl první?, Olympia Praha, 2011

Jeden z nejrozumnějších českých novinářů Jan Petránek o setkání s Gagarinem