Čítarny Facebook

Facebook začíná využívat izraelský špionážní kameru pro špehování uživatelů Facebooku. Jak jinak než pro dobro svých zákazníků, kteří se sami ke špehovaní přihlásí. Zatím dobrovolně. Jedná se však o velmi nebezpečný projekt, který by neměl být přeceňován. Mimo jiné se tím Facebook staví do velmi špatného postavení, které zcela jistě povede k tomu, že mnoho lidí přestane jejich služby používat.

Celý systém funguje na principu rozpoznávání obličejů, který vyvíjela izraelská firma face.com a kterou Facebok koupil. Kamera Facedeals může být umístěna na různých obchodních místech a podle obličejů je schopna okamžitě identifikovat "zákazníka" podle fotografií uvedených na Facebooku. Uvádí se, že obchody mohou tento systém použít k nabídce slev pro zákazníky.

Systém byl údajně vyzkoušen v obchodech a v barech v Nashville. Tam to fungovalo tak, že lidem, kteřé byli častými návštěvníky, systém okamžitě nabídl slevy na drink či jinou službu. Neuvádí se ale, jak je systém propojený s policií, která po vás okamžitě vystartuje, sotva sednete za volant svého auta. Propojení systémů totiž nebude velký problém a tak se policajtům ve vaši blízkosti objeví hláška o tom, kolik jste vypili piv, kde sedíte a kde je vaše auto. Příkladů by se našlo určitě mnohem víc.

Na Facebooku si uživatelé musí zatrhnout, že se zúčastní „výuky“ tohoto systému, to znamená, že musí souhlasit. Pokud ale dobře známe praktiky Facebooku je zcela jasné, že pokud se systém náhodou rozjede, nebude se Facebook nikoho ptát, protože souhlas bude automaticky uvedený v podmínkách používání Facebooku a pak prostě máte smůlu.
Je zajímavé, že tyto praktiky jsou v rozporu s vyšetřováním Americké Federální komise (2012), která obvinila Facebook z porušování soukromí klientů a jejich klamání a protože je nutila sdílet více osobních informací, než uživatelé zamýšleli.

I když se systém setkal jen s nezájmem, je nutno brát na zřetel počet hlupáků, trávící svůj čas na Facebooku. Ti mohou pro ubohých pár procent slevy začít dělat cokoliv. Třeba se do toho programu přihlašovat. A až jejich počet překročí testovací limit, mohou se díky těmto pitomcům dít neuvěřitelné věci v celé společnosti. Nevěříte? Stačí se jen podívat do parlemntu jak se připravují zákony a jaké je odborné povědomí "zákonodárců" o jejich obsahu. Pokud jsou česští politici schopni schválit zákon o tzv. restitucích církvím, jejichž rozsah nikdo nezná, pak nebudou mít problém ani zavést zákonný souhlas se sledováním vašich obličejů.

Palihapitiya facebook

Obecné zásady ochrany našeho soukromí při užití sítě Facebook, které zveřejnila policie ČR

  • při sdělování svých osobních údajů je nutné použít v první řadě zdravý rozum
  • při vyplňování jakýchkoliv osobních dat - různých dotazníků, je dobré své údaje minimalizovat pouze   na ty, které jsou povinné a neuvádět žádná data navíc
  • vyplatí se velká obezřetnost při každém zadávání přihlašovacích údajů
  • dobře si rozmyslete, než nějaký obsah (ať už fotografii, video, text) umístíte na internet. Nikdy nemůžete vědět, komu se dostane do rukou a komu se může jednou hodit.
  • nikdy nepovolovat možnost uložení přihlašovacích údajů na počítačích, ke kterým má přístup více lidí, například ve studovnách, internetových kavárnách, knihovnách apod.
  • snažit se svou identitu udržet v co největší možné anonymitě
  • založit si více e-mailových schránek a adres
  • v případě poskytování důvěrných informací - čísel bankovních účtů, hesel, PIN kódů přes internet, je nutná zvýšená opatrnost a kontrola toho, zda organizace či osoba vyžadující tyto údaje je tou, za kterou se vydává
  • z každé autentizované stránky se vždy řádně odhlásit
  • ve školních osnovách by měla navíc přibýt hodina tzv. „mediální výchovy“, kde by studenti měli být dostatečně informováni o možných rizicích, která jsou spojena s komunikací na internetu.