Cenzura propagace knihy Kláry Samkové a telefonáty seshora

Klara Samková a knihy


Není to tak dávno, co zákazy a cenzura byly součástí našeho i veřejného života. Byly? Nebylo vždy dost "opatrných" lidí, kteří své ideologické pochybení napravovali po telefonátu "seshora"?

Klára Samková napsala knížku "Proč Islám nesmí do Česka", domluvila si autogramiádu v knihkupectví Barvič a Novotný v Brně a ejhle, najednou byla autogramiáda zrušena. No, ona se sama nezrušila, že?
Lehce stupidní výmluvy o tom, že lidé proti knížce protestují, těžko obstojí. Co se stalo? Někdo seshora zavolal? Někdo připomněl majitelům knihkupectví, že jsou v pronájmu města Brna a proto by se měli řádně chovat? Někdo jim řekl, že někteří lidé Samkovou nenávidí a nestojí o její přítomnost v Brně? Proč je kniha Samkové nežádoucí?

Řekneme malichernost, prostě se autogramiáda udělá jinde. Jenže ono jde o zásadní princip svobody slova a svobody mít vlastní názor. Pokud vezmeme například zprávu ministerstva vnitra, kterou uveřejnilo aktuálně. cz (20.10.2016) pak mnoha lidem dojde víc:
"Česká společnost je podle ministerstva vnitra pod vlivem dezinformačních kampaní cizích států, které se snaží ovlivňovat její veřejné mínění. Od Nového roku proto spustí odbor proti dezinformacím. Útvar by měl zabraňovat šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy. Za úkol bude mít také otázku "odolnosti" úředníků. Data pak bude předávat policii, armádě a tajným službám... Musíme pravidla nastavit tak, aby lidé měli možnost nalézt pravdivou informaci v řádech minut nebo několika hodin," řekl ministr vnitra Chovanec."

Pokud se týká knihy "Proč Islám nesmí do Česka", je paradoxní, že zrušení autogramiády nabudilo mnohé novináře k bohulibé bezplatné propagaci knihy. Klára Samková musí být cenzorům vděčná, protože platí stále, co je zakázané, to lidi zajímá nejvíc.

Facebook Kláry Samkové >>

Prohlášení Bondy nakladatelství:

Vážení kolegové,
dovolte nám, abychom Vás seznámili se znepokojivou skutečností:

„Tento pátek, 21. října v 16.00 se měla v renomovaném brněnském knihkupectví Barvič a Novotný uskutečnit autogramiáda významné právničky a autorky knihy Proč islám nesmí do Česka JUDr. Kláry Samkové. Vše už bylo připravené - doktorka Samková přislíbila účast, plakáty vytištěny a umístěny, hosté a média pozváni. Dnes nám však vedení knihkupectví oznámilo, že autogramiádu vzhledem k „odporu, který tato kniha u lidí v obchodě i na sociálních sítích vyvolává“, ruší! Na žádost, aby nám bylo blíže upřesněno co konkrétně se děje nám zástupkyně této firmy paní Marie Bubeníková sdělila, že jejich web je prý zahrnut kritickými reakcemi klientů a do kamenného knihkupectví přicházejí zákaznici, kteří jim spílají za úmysl uspořádat v obchodě autogramiádu ke knize „Proč islám nesmí do Česka“. A že se to projevuje na ratingu spokojenosti zveřejněném na webu. (Na jejich webu jsme nicméně nic takového nenašli, na facebooku Barvič a Novotný byla k věci jediná zmínka – ohlas návštěvnice stránky Romany Mátlové : „Pár negativních komentů od lidi, kterým se ta knížka a autorka nelíbí, stačilo ke zrušení autogramiády?!“ )

Vzhledem k tomu, že dosavadní jednání o autogramiádě s knihkupci BN probíhalo k oboustranné spokojenosti, musíme se domnívat, že knihkupectví Barvič a Novotný bylo v této věci podrobeno nějakému vážnému nátlaku a velmi nás mrzí, že mu podlehlo.

Připomínáme, že kniha Kláry Samkové je sice v očích některých lidí kontroverzní, setkala se však s vlídným přijetím ze strany odborníků a shledává se se značným čtenářským zájmem. Tisková konference v Praze byla velmi dobře navštívena a podobná akce s autogramiádou, která se nedávno uskutečnila v Ostravě, se konala v sále nabitém několika sty lidmi, kteří ji posléze velmi kladně hodnotili.

Fakt, že brněnské setkání s Klárou Samkovou bylo „seshora“ zakázáno vnímáme jako vážný pokus omezit svobodu slova a legální diskusi o postavení islámu v moderní evropské kultuře a doufáme, že je jen náhodou, že k němu dochází právě v moravské metropoli, která je podle našich informací i metropolí tuzemského “tolerantního“ islámu. Zároveň chceme příznivce advokátky Kláry Samkové ujistit, že autogramiáda v Brně přesto proběhne a brzy upřesníme, kde k této akci dojde.