Tajemný svět mravenčí civilizace, parodující v mnoha směrech civilizaci lidskou, záhadný příběh s hororovými prvky, překvapivý závěr. To je ve stručnosti vynikající kniha Francouze Bernarda Werbera Mravenci. Tato trilogie je zatím jeho nejsvětovějším dílem, ve kterém částečně popisuje ideální lidskou společnost, kde každý jedinec vykonává odbornou práci ve prospěch celku a kde není třeba vytvářet zbytečné kontrolní struktury a hierarchie moci.
O čem je kniha Mravenci, první část trilogie...
Děj knihy má dva hlavní proudy, jeden ten mravenčí, a druhý popisuje záhadu spojenou se smrtí fanatického vědce mravenčího světa. Oba mají svoje vlastní dějové linie, které se na závěr setkají v šokující vyvrcholení.
Děj knihy plyne ve dvou částech, které se vzájemně prolínají. První je věnován životu mravenců a druhá část se zabývá tajemným prostorem za sklepními dveřmi.
První část. Mravenčí svět se jmenuje federace Bel-o-kan, která sdružuje přes šedesát dva mravenišť pod vládou mravenčí královny Belo-kiu-kiuni. Po zimní hibernaci se jako jeden z prvních probouzí samec 327. Ten pomáhá oživovat ostatní mravence, opravuje město a tak se postupně dovídáme, jak celé společenství funguje. Jsou to opravdu poučné a skvělé pasáže knihy, které dokazují s jakou píli se autor věnoval studiu života mravenců a s jakým umem dokázal přepsat svoje znalosti do napínavé beletrie. Samec 327 se přidává k výpravě, hledající potravu. Během výpravy se na chvíli odpoutá od výpravy a když se vrátí, jsou všude jen mrtvoly mravenců. Vrací se zpět, ale nikdo jeho zprávě nevěnuje pozornost, jen získává na svou stranu pár mravenčích jedinců, aby spolu pátrali po záhadě mrtvých mravenců. Zatím se na scéně objevují tajemné bojovnice s jediným úkolem. Zabít samce 327. Děj začíná nabírat na obrátkách ve fascinujícím prostředí, které je často podobné lidskému nebo spíš tomu, k čemu by lidé měli směřovat.
Druhá část, o vědci Edmondu Wellsovi, vypráví bizarní příběh s hororovými prvky. Po smrti tohoto vědce, zdědí jeho synovec Jonathan dopis, ve kterém je varování, aby nikdo nevcházel do sklepení domu, které je situováno do dnešní Paříže. Jonathan tam vejde a zmizí. Rodina to chce nahlásit policii, ale v tom se Jonathan objeví, vezme nařádí a mizí opět ve sklepě. Ty dveře do temného a studeného sklepa jsou stále děsivější. Mizí v něm zvířata, lidé...
Kniha jenž velmi dobře graduje, je opravdu čtivá do poslední stránky, nakonec přináší velké překpavení a spojuje nečekaně obě dějové linie knihy.
Vynikající román, ve kterém jde o jakési podobenství mravenčího světa s lidskou civilizací.
V mnoha částech knihy vás napadne přímá souvislost s tím, kam směřuje lidská společnost a jaké priority by si měla stanovit. Je to opravdu vyjímečná kniha a vynikající překlad Richarda Pokorného to jen potvrzuje.
Faktem je, jak se píše v anotaci, že po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells.
Mravenci | Bernard Werber | Vydala Euromedia - Knižní klub 2009 | počet stran 320, přeložil Richard Podaný
Ukázka z knihy:
Kdo jsi?
Čichová zpráva byla jasná, čistá, přikazující. Díky infračerveným očkám si mohl velké zvíře, které se ho vyptávalo, prohlédnout. Na první pohled muselo vážit aspoň devadesát zrnek písku. Přesto to nebyla bojovnice. Bylo to něco, co doposud nikdy necítil ani neviděl.
Samička.
A jaká samička! Dal si na čas a prohlédl si ji. Elegantní, dokonale zakřivené nohy zdobí chloupky jemně lepkavé pohlavními hormony. Široká tykadla překypují silnými vůněmi. Oči se rudě lesknou jako dvě borůvky. Má masivní, hladký vřetenovitý zadeček. Přes široký hrudní štít přesahuje obdivuhodně zrnité metanotum. A nakonec ta dlouhá křídla, dvakrát delší než jeho vlastní.
Samička rozevřela roztomilá malá kusadla a... skočila mu po krku, aby mu ukousla hlavu.