Neprakta alias Jiří Winter. Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.

Neprakta alias Jiří Winter.

Byl bezesporu nejznámějším českým kreslířem, karikaturistou, ilustrátorem. Kreslil už od roku 1948, když předtím si učil na na státní grafické škole. Od té doby má na svém kontě víc jak 35 tisíc kreslených vtipů, což mu vyneslo i zápis do české verze Guinnessovy knihy rekordů. 30. října 2011 mu bylo 87 let, když odešel tam, odkud není návratu.

neprakta 3

Jak začalo legendární duo se Švandrlíkem.
Bylo to na prvním ročníku festivalu Haškova Lipnice, když se dal dohromady s humoristou Miloslavem Švandrlíkem. O něco později vymysleli prvních deset vtipů, Neprakta je nakreslil načisto a šli spolu do redakce Svobodného slova na Václavském náměstí. Za moc ty obrázky nestály, ale vlídný redaktor Peroutka si dva vybral s tím, aby přišli zas. Přešli jsme Václavák, šli do redakce Dikobrazu a vlídný redaktor Vavřín si taky vybral dva obrázky. Pak šli do třetice šli za roh do časopisu MY 48 a tam se nás méně vlídný redaktor zeptal, jsou-li ve Svazu mládeže. Tak udělali čelem vzad a do žádné další redakce už nešli.

Většinou pak do redakce chodili spolu, Václav Lacina pro ně vymyslel jméno čtvernožce Neprakta. Za dvacet let spolupráce, kterou ukončilo Švandrlíkovo úmrtí v roce 2009, uveřejnili víc než 35 tisíc kreslených vtipů.

neprakta600

V české kultuře vznikla nezapomenutelná dvojice, kterou pak bylo vidět jak v tehdějším humoristickém Dikobraze, tak se podepsali pod velké bestsellery české literatury Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka, Černé barony, Válka skřetů, Sek a Zula, 100 nejlepších hororů a mnoho dalších.

neprakta 2

Neprakta Winter se ale vyznal nejen v umění malířském, ale také v ostatních uměleckých oborech a hlavně v životě.
V jídle a pití byl opravdovým znalcem. Hospoda byla jeho domovem, rád vystupoval jako kavalír a nejednou za večer platil rundu za celý stůl. Jinak byl ale na peníze dost opatrný, zvlášť o svoje ošacení moc nedbal. Možná i proto se  v roce 2003 oženil s paní o 40 let mladší a nebo taky proto, že jeho životní krédo byl citát anglického filozofa Elberta Hubbarda: "Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí."

neprakta trpaslici

neprakta 1

Ilustrace Jiřího Wintera Neprakty: http://www.neprakta.com