O psaní se spisovatelkou Ivou Procházkovou

prochazkova iva spisovatelka

Po dvou knížkách pro děti (Konec kouzelného talismanu a Myši patří do nebe) a knížce pro dospělé (Tanec trosečníků), které vyšly v roce 2006, připravila spisovatelka Iva Procházková knížku pro dospívající. Je to příběh několika dětí, které balancují před branami dospělosti a rozhodují se co dál. Název románu je příznačný - Nazí .....


O ČEM JE VAŠE NOVÁ KNÍŽKA ?
V září 2006 jsem začala pracovat na příběhu o dnešních dospívajících. Propletenec asi čtyř nebo pěti osudů šestnáctiletých lidí, z nich někteří se navzájem znají, jiní ne, ale všichni se v průběhu jednoho horkého léta tak či onak dostávají do vyhraněných situací, v nichž musí zmobilizovat všechny své síly. Stojí na rozcestí a musejí se rozhodnout, kudy dál. Většinou jednají na vlastní pěst, jako by se pohybovali na paralelních drahách, které nemohou opustit. Jedinou naději na přiblížení či setkání dávají krizové okamžiky a momenty vypjatých emocí, v nichž přestávají platit vžitá pravidla. Některé postavy vynaloženým úsilím a zodpovědností dozrávají, životy jiných se však tříští o mantinely dospělého světa dřív, než do něj skutečně nahlédnou.
V pubertě je člověk nahej, říká Iva Procházková o oceněné knize Nazí

KTERÁ Z VAŠICH KNIH SE VÁM VE FINÁLNÍ PODOBĚ LÍBILA NEJVÍCE A PROČ?
Ve všech detailech se mi asi nejvíc líbila kniha „Červenec má oslí uši“, kterou vydal Albatros a ilustroval Václav Pokorný. Jeho obrázky zasazují vyprávění do rámce české krajiny, ale přitom si stále ponechávají humorný nadhled, který dává příběhu obecnější rozměry.
Červenec má oslí uši, oblíbená knížka Ivy Procházkové

PO KOM JSTE ZÍSKALA VZTAH KE ČTENÍ, LITERATUŘE?
Vztah ke čtení a k zajímavým příběhům vůbec (i filmovým či divadelním) mám asi nejvíc od babičky, která nás vyprávěním celé dětství živila. Chápání literatury jako umění a řemesla dohromady mi zprostředkoval můj tatínek, Jan Procházka, který byl autorem řady knih a filmových scénářů.

KDY JSTE NAPSALA SVÉ PRVNÍ TEXTY?
Kratší texty jsem psala už pro školní časopisy. První delší prózu jsem vytvořila pro studentskou literární soutěž „Strážnice Marušky Kudeříkové“, když mi bylo šestnáct.
(Od té doby napsala Iva Procházková 18 knih pro děti a mládež + 4 knihy pro dospělé čtenáře. Poznámka redakce)