Renata Štulcová. Bratrstvo růže je napínavý a čtivý román pro děti z doby Karla IV.

remata stulcova bratrstvo ruze

Opět vychází příběh Renaty Štulcové z doby krále a císaře Karla IV. Nové vydání přináší střídmější ilustrace a nový název. Z Růže a krokvice se autorka s nakladatelstvím vrátila k prapůvodnímu názvu Bratrstvo růže.


Renata Štulcová prozradila, jak to s jejím příběhem bylo a je:

Bratrstvo růže je jedinou mou papírovou knihou na českém a zahraničním trhu. A to knihou, která vyšla v druhém vydání v nakladatelství JaS s několika maličkými změnami a s velkou změnou ve vzhledu. A to  přímo parádní.
Vy, kdo hodně čtete, jste možná neminuli knihu Růže a krokvice, kterou vydal Knižní klub roku 2009. Pak kniha vyšla v Sofii v Bulharsku v nakladatelství Emas pod názvem Šifra krále Karla.

Příběh, který jsem před devíti lety celý napsala rukou do pěti velikých sešitů, který jsem si tak hezky užila, slavil úspěch nejen u mě. Který autor nemá rád své knížky, že?
Už dávno jsem se někde svěřila, že píšu pro čtenáře, neangažuju se politicky, abych získala lukrativní umělecké zakázky a taky jich moc nemám. Nejsem "kam vítr, tam plášť", jak bývá dneska běžné, takže mě míjejí sice komická, ale mediálně známá literární ocenění.

Proto jsem byla velmi překvapená, když jsem dostala za svůj příběh ocenění od lidí, kteří to s knihami opravdu myslí vážně, tedy od knihovnic a knihovníků.
Najednou jich bylo tolik: White Raven Award 2010 (od Mezinárovní knihovny pro mláděž v Mnichově), SUK 2009 - Cena knihovníků SKIP 1. místo, SUK 2009 Cena Noci s Andersenem, Cena knihovníků na Polabském veletrhu 2009.

Když jsem jezdila na besedy, starší a dospělí čtenáři se živě bavili o tématu, které se v příběhu ukrývá, a ti mladší se na mě přímo vrhali a opěvovali především lásku mezi hlavními hrdiny Matějem Pekařem a Dorotkou Rotlevovou.
A samozřejmě pak hrdinství a důvtip bratrstva a krále Karla. A kouzelníka Žita. To jsem pak teprve viděla, jak různě má kniha působí.
Přitom to neměla vůbec lehké. Jedno nakladatelství po mně požadovalo, abych sepsala důvody, v kterých obhájím, proč ji chci pojmenovat Bratrstvo. Uf. Sepsala jsem na téma "Proč název Bratrstvo" úplnou esej, a stejně nakonec byla vydána jinde. Tam ale také nechtěli o bratrstvu ani slyšet. Vyšla tedy s ročním zpožděním a název Růže a krokvice byl z nouze ctnost.
Teprve nyní po sedmi letech vychází příběh z doby lucemburské znovu a konečně pod názvem, pod jakým jsem jej před devíti lety psala: Bratrstvo růže. Snad za to může ta kouzelná sedmička s devítkou. Sedm a devět let čekání, než se věci vrátí do správného stavu. Navíc vyšla jako na objednávku k výročí narození krále Karla IV.

BRATRSTVO RŮŽE / Renata Štulcová / Ilustrace Klára Mayerová / Vydáal Jas Knihy www.jasknihy.cz
Pevná vazba, 280 stran, formát 145×205 mm, 279 Kč / ISBN 978-80-87654-18-7     EAN 9788087654187

Stručná anotace knihy...
Zavítáme do Prahy Karla IV. Jeho synu je patnáct let. Staneme se svědky napínavého pátrání po zdroji záhadné záře nad Hradem, romantické lásky pekaře Matěje a mincmistrovy dcery Dorotky a odhalíme tajemství posvátného meče knížete Václava.

Bratrstvo-ruze mayerova