Tři smysluplné knihy pro děti od Elišky Horelové, na které by se nemělo zapomínat

horelova knihy
Příběhy v knihách Elišky Horelové nejsou poplatné době a už vůbec nejsou ideologické, jak jsem někde četl, ale všechny jsou bez problému přenositelné do dnešních časů, protože dospívání dětí, jejich hledání smyslu v novém světě, první skutečná přátelství a lásky jsou témata věčná. Bohužel ale nebudou vždy spisovatelé, kteří o takových "normálních" věcech umí poutavě psát, jako například Eliška Horelová.

Fretka
Tuhle knihu mám opravdu rád. Málokdo napíše tak smysluplný, poučný a napínavý klukovský příběh o přátelství.
Kamil, přezdívaný Fretka, nemá dobrou pověst. Přesto je jím Honza přitahován a postupně se dostává do nebezpečného vleku. Rodiče nakonec souhlasí s trampováním, na kterém bude s Kamilem. Po krátké chvíli okouzlení nastává zlom. Netuší však, co všechno se kolem jejich čundru bude dít, za jaké hranice zákona, života a smrti se nakonec dostanou.

Čas ohně, čas šeříků
Kniha, která zvláště v poslední době na pultech velice chybí. Konec druhé světové války pohledem dětí, sourozenců a žáků ZDŠ Venduly a Zdeňka Habartových, příběh který o nesmyslnosti válek řekne dětem víc jak povinné školení některých poblázněných učitelů o tom, jak Československo dobyla Rudá armáda.
Děj začíná při bombardování Českých Budějovic v březnu 1945 a končí ve chvíli, kdy v květnu 1945 městem projíždí Rudá armáda. Za několik týdnů strávených v Budějovicíh prožijí sourozenci mnoho různých příhod. Nálet v krytu, záchranu mladého vlčáka před smrtí, zničení německého automobilu etc.

Léto, jako když vyšije
O tom že Česko je krásná zem, kde je co poznávat, o dětských přátelstvích, o dospívání, tak o těchto normálních, ale důležitých věcech je tato útlá knížka. Rozhodně není na škodu, že se budeme pohybovat v prostředí pionýrského tábora. Většina vedoucích táborů nikdy nejezdila na tábory z ideologických důvodů, jak se nám snaží někteří tzv. pamětníci vštěpovat, ale protože měli k dětem vztah a chtěli je něco naučit.
V knize se začtete do poutavého příběhu studentky Zuzky Ledvinkové, která své prázdniny tráví místo v cizině u své tety na Českomoravské vysočině. Tam pozná partu chlapců a děvčat z pionýrského jezdeckého kroužku, zúčastní se jejich putování kočárem taženým párem koní do Jižních Čech a na Moravu a prožije v kruhu svých nových přátel nejkouzelnější prázdniny plné romantiky, dobrodružství a veselých příhod. A nakonec se do Prahy vrací o dost dospělejší... určitě víc, jak po zájezdu k moři, kam chtěla o prázdninách jet.