Umberto Eco (1939-2016) na černé listině Univerzity Karlovy. Už nikdy nedostane čestný doktorát

eco umberto bw portrait

Vědecká rada Univezity Karlovy dala už doživotně Umberta Eca (5.1. 1932 - 19.2. 2016) na černou listinu. Po udělení profesorského titulu sebestřednému Putnovi, který veřejně deklaruje porno skupinu Pussy Riot za jurodivé (1), neudělila rada čestný titul význačnému italskému intelektuálovi Umberto Ecovi.

Přitom o vzdělanosti Umberta Eca a jeho mimořádném přínosu zejména v oblasti literatury a literární vědy se v civilizovaném světě nepochybuje. Jen v českém Kocourkově ano.


Návrh podala Filozofická fakulta UK v roce 2013 a její představitel, děkan Michal Stehlík byl tehdy oprávněně zděšen.
Ve vědecké radě univerzity tenkrát hlasovalo 21 lidí proti, 16 pro a devět se zdrželo. Údajným důvodem je, že Eco nemá žádný vztah k Praze a k místní univerzitě. Samozřejmě, vědecká rada zřejmě zapomněla na udělení čestného doktorátu v roce 1999 Georgi W. Bushovi za "celoživotní dílo v oboru politických věd a kritického posuzování politiky v rozměrech skutečně globálních". Chápu, že americký prezident měl k Praze a k univerzitě velmi blízký vztah a schvalování mučení lidí Buschem ml. je pro UK v Praze asi jeden z mnoha důležitých bodů k získání titulu.

Podle čl.3 Řádu pro udělování dr.h.c. ale nakonec rozhoduje rektor "s přihlédnutím ke stanovisku" VR UK. Ten nakonec respektoval rozhodnutí a Ecovi titul nebyl udělen. No comment!

(1) v pořadu DVTV s Veselovským, únor, 2015