Stefan Zweig. Hvězdné hodiny lidstva faktograficky překvapí skoro každého

Stefan Zweig. Hvězdné hodiny lidstva

Zweigovy "hvězdné" hodiny či spíše okamžiky, kdy člověk udělá rozhodnutí, které ovlivní osudy jeho, mnoha lidí či národů. Prostě náhle posune dějiny jiným směrem.
Příběhy od starověku po konec první světové války, vynikají autorova práce s historickými prameny, mimořádná čtivost, bezesporu inspirující čtení pro mladé.


Jak se píše v knize:

"... Ale v dějinách jako v lidském životě nepřivolá lítost nazpět ztracený okamžik a tisíce let nevykoupí to, co promeškala jedna jediná hodina..."

A tak čteme o generálu Grouchymu, který plnil rozkaz tak svědomitě, že nedorazil Napoleonovi na pomoc u Waterloo a zapříčil jeho porážku.

Zweig vzpomíná na Cyruse Fielde, který přišel na to, jak spojí Ameriku a Evropu telegrafním kabelem.

Je zde i příběh legendárního Scotta, který dorazil na Jižní pól o něco málo později jak Amundsen a na zpáteční cestě hlady umrzl.

Historie a okolnosti vzniku francouzské hymny Marseillaisy a autora ženijního důstojníka Claude Joseph Rougeta de l'Isle, který píseň složil.
La Marseillaisa. Je francouzská nejpopulárnější píseň skutečně xenofobní?

Zajimavý je Pád Cařihradu, který jiným mimořádným způsobem převyprávěl Liou Cch‘-Sin v první kapitole knihy Vzpomínky na Zemi.

Příběh Nuneze de Balboy, který přešel bažinami Panamské šíje s myšlenkou na pokoření říše Inků je odvaze či šílené touze po bohatství?

Zajímavé jsou postřehy světových spisovatelů Goetha, Tolstého a také události objevení Eldoráda

U skladatele Händela nám autor nabízí setkání s člověkem v jeho stvoření (rencontrer l’homme en sa création) a nabízí čtenáři představu, jakou asi Händel vnímal při skládání hudby.
"... tu všechna slova v Händelovi ožívala. Ze slov byly tóny a jeho nitro bylo naplněno nádhernými zvuky. Jiskra shora v něm roznítila oheň. Händel sáhl po peru a začal psát. ... S neuvěřitelnou rychlostí se stránka za stránkou plnila notami..."
Tady můžete s chutí navázat na jinou knihu o Bachovi:
Johann Sebestian Bach. Jedinečná biografie a geniální hudba na nebeském hradě