Legenda Tonino Guerra. Scénarista neorealismu, Felliniho, Antonioniho, Tarkovského

Italský spisovatel, básník a scénárista Tonino Guerra patřil k hlavním zakladatelům neorealismu, filmového směru, který byl ve své době stejně populární jako česká "nová vlna". Je autorem scénařů dnes už  kultovních filmů jako: Identifikace ženy Michelangela Antonioniho, Amarcord, Loď pluje režiséra Felliniho, Krajina v mlze, Cesta na Kythiru (nejlepší film na festivalu v Cannes 1984) režiséra Thea Angelopoula.

Výrazným způsobem spolupracoval na filmu Nostalgie, významného sovětského režiséra Andreje Tarkovského. Mezi další velikány, s kterými spolupracoval, jsou Vittorio De Sica, Mauro Bolognini, Mario Monicelli, Francesco Rosi.
Byl třikrát nominován na Oscara (za Felliniho Amarcord, Antonioniho Zvětšeninu a Monicelliho Casanova ´70)
Tonino Guerra (16.3. 1920 – 21.3. 2012) zemřel ve věku 92 let.

fellini amarcord

Felliniho kresba, ve které naznačoval jednu ze scén filmu Amarcord.

AMARCORD | Federico Fellini - Tonino Guerra
Kniha byla přeložena z italského originálu Amarcord, vydaného nakladatelstvím Rizzoli Editore v Miláně 1973. Místo úvodu je v knize zařazen výňatek z rohovoru Federica Felliniho s Valeriem Rivou (s. 10-11). Na místo doslovu je zařazena studie Zdenka a Evy Zaoralových Dělám filmy tak, že vyprávím útržky ze svého života (s. 131-181). Hlavní část knihy ale zahrnuje text filmové povídky Amarcord, která byla předlohou scénáře k filmu (s. 13-129). Kniha je doplněna seznamem citované lieratury, Felliniho filmografií a obrazovými přílohami (nevalné kvality) s fotografiemi z filmu a kresbami F. Felliniho. Zdroj: www.nostalghia.cz

Kniha: Federico Fellini - Tonino Guerra | Amarcord | Odeon | Praha 1978 | Překlad: Alena Bahníková