Epidemie a pandemie. Známé i neznámé filmy o tzv. virových nákazách a jejich mýtech

Knihy o pandemii

Filmy o epidemiích, pandemiích a jiných virových katstrofách ohrožující lidstvo.


Nákaza / Contagion / 2011

Režie: Steven Soderbergh
Film „Nákaza“ sleduje rychlé šíření smrtícího vzduchem přenosného viru, který nemocné zabíjí během několika dnů. S rychlým šířením epidemie se lékaři po celém světe snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji, než samotný virus. Cestující na letišti se dotkne salátové místy v letištním baru předtím, než podá kreditní kartu číšníkovi. Obchodní jednání začne podáváním rukou. Muž zakašle v plném autobusu. Jeden kontakt. Jeden okamžik. A smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí dochází k mobilizaci všech výzkumných pracovníků, kteří se snaží rozluštit kód unikátního patogenu, který neustále dále mutuje. Jak postupně narůstá počet mrtvých a lidé se v kolabující společnosti snaží ochránit sebe samotné a své nejbližší, jeden aktivista a blogger (Jude Law) začne tvrdit, že veřejnost nedostává pravdivé informace o skutečném dění, čímž vyvolá epidemii paranoie as strachu stejně nakažlivou jako původní virus. . Obyčejní lidé se zároveň snaží přežít ve společnosti, která se prakticky zhroutila.


Dvanáct opic / 12 Monkeys / 1995

Režie: Terry Gilliam
James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský...


Smrtící epidemie / Outbreak / 1995

Režie: Wolfgang Petersen
Ve filmu Smrtící epidemie musí hrozbě čelit tým amerických vojenských lékařů, který zoufale pátrá po neznámém bacilonosiči, z nějž by bylo možné získat sérum proti nákaze, zavlečené z Afriky do Kalifornie. Boj odhodlaných expertů s časem je však komplikován zájmy vysokých vojenských činitelů, kteří jsou pro utajení své biologické zbraně ochotni obětovat životy nevinných civilistů. ( Dustin Hoffman)


Epidemie / Epidemic / 1987

Režie: Lars von Trier
Epidemie, druhý film Larse von Triera, předjímá mnohé prvky pozdější tvorby tohoto slavného režiséra. Dva mladí filmoví tvůrci jsou nuceni rychle vymyslet nový námět o morové ná­kaze šířící se Evropou, který však začne nečekaně prosakovat z fikce do reality. Epidemie nabízí kafkovský námět i originální zpracování a je jen těžko dostupným titulem z filmografie osobitého režiséra.

Epidemie / Future Fear / 1997

Píše se rok 2018 a na dr. Johna Denniela, špičkového odborníka v oboru genetiky se obrátí jménem armády poručík Anna Pontaine, která by ho chtěla získat pro práci na výzkumu mimozemských virů, jejichž vzorky byly shromážděny kosmickou sondou v oblasti Jupitera a jeho měsíců. Ačkoli John Denniel armádu nenávidí od té doby, kdy jeho otec před třiceti lety zemřel za podivných okolností během práce na přísně tajném nebezpečném projektu, nakonec se nechá přemluvit a souhlasí. Během práce na projektu se do sebe zamilují a vezmou se. Krátce po svatbě Anna otěhotní, ale jejich štěstí nemá dlouhého trvání. Sonda přivážející nové vzorky se vychýlila z oběžné dráhy a zřítila do oblasti Afriky. Viry, které zamoří ovzduší jsou smrtící a brzy rozpoutají děsivou epidemii. Odhady o počtu obětí hovoří o celé miliardě lidí....

 Nebezpečné epidemie (TV seriál) / Killer Outbreaks / 2011
Ve světě, kde je globální cestování normou, od nás nejsmrtelnější choroby na světě nikdy nejsou vzdálené více než let letadla. Navzdory značným pokrokům moderní medicíny se vražedné patogeny jako je západní Nil, opičí neštovice a E. coli stále vyvýjejí větší rychlostí, než je pokrok lidstva na poli medicíny. Každý je zranitelný. Nicméně, i lékařská věda má svoje hrdiny. Nová série Nebezpečné epidemie sleduje průběh a dopad těchto zdrcujících onemocnění a zároveň sleduje práci lékařů a odborníků v centrech pro prevenci a kontrolu infekčních chorob. Sledujte, jak tito oddaní zdravotní experti řeší naléhavé situace jako jsou děsivá masová propuknutí onemocnění nebo kontrola smrtelně nebezpečných patogenů. Jejich každodenní prací je doslova boj za záchranu životů prostřednictvím prevence epidemií.