Ještě magičtěji než Fenclova kniha Styky s Jorikou (Periskop, léto 2013) na čtenáře působí sevřenější novela Domek pana Stilburyho (NAVA, podzim 2013).
Pro první část knihy se literát nechal inspirovat deníkem, který si v dětství pod titulem Naše rodina skutečně psal.
Fiktivní deník osmiletého hrdiny nese i dál některé autobiografické prvky, ale není jich mnoho, model popisované rodiny je nesmírně půvabný, avšak odlišný a inspirovaný spíše zázemím spisovatele Edvarda Valenty. Tatínek je náruživý, i když málo nejspíš úspěšný spisovatel a maminka tedy musí být o to úspěšnější herečkou (a tedy také kolegyní Jany Švandové, jak se dočítáme), neboť rodina „z něčeho žít musí“. A tady byla autorovi tak pro změnu vzorem herečka Jihočeského divadla Věra Hájková.
A šestiletá hrdinova sestra Eva? Ta je tu střídavě „Evajznou Blevajznou, Masňačkou a Ječnou Bublavou“. Maminka bere vše v životě vážněji, tatínek je spíše nad věcí, ale všichni se mají rádi, ačkoli se trvale škádlí a ironizují.
V druhé části knihy pak chlapec interpretuje otcovo vyprávění o tom, jak ještě před jeho narozením navštívil s budoucí maminkou na kopečku za městem domek, ve kterém osamocený pan Stilbury zrovna tenkrát začal sepisovat jejich životní příběh, ne-li i příběhy dalších idylických soužití. Jak jinak totiž onu šťastnou idylu v dnešním světě ospravedlnit?
V třetím, už velice stručném oddílu knihy nazvaném „Sny a smysl snů“ pak autor novelu elegantně uzavírá a její poselství výstižně shrnuje v doslovu profesor Viktor Viktora: Fantazijní průnik světa dospělých i světa dítěte tu otevírá oboustrannou cestu pochopení idyly dětství a dramatu dospělosti.
Ivo Fencl pracoval jako učitel a geodet, napsal přes 440 článků a povídek do deníku Neviditelný pes a další pro Plž, v časopise Tvar (asi 150 příspěvků) uveřejňoval po dobu jednoho roku první český životopis R. L. Stevensona (knižně 2012) a biografií O. Neffa se fakticky stala obsáhlá kniha Královská zábava (2010). Realizoval řadu rozhovorů s prozaiky a malíři, připravil pořady o Charmsovi, Prutkovovi a Wittlinovi a napsal 11 knih. Více >>Fencl Ivo
Kniha byla v roce 2014 oceněná:
Cena Bohumila Polana: Ivo Fencl oceněný už podruhé. Tentokrát za román Domek pana Stilburyho