Protiválečné knihy. Nejpůsobivější světové i české romány

Hemnigway sbohem armado

 Nejpůsobivější romány s protiválečnou tématikou, které by měl číst každý slušný člověk, který si přeje na světě mír a ne válku.
O válce toho bylo řečeno hodně, ale nejpřesnější je citát Hemingwaye:
„Všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“


Na_západní_frontě_klid_remarque.jpg

Erich M. Remarque. Na západní frontě klid
"Tato kniha nemá být obžalobou, ani vyzním. Má být toliko pokusem podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou - i když unikla jejím gratům," E.M. Remarque.
Nacisté veřejně pálí jeho knihy s cílem navždy ho vymazat z lidské paměti. Přesto se román Na západní frontě klid (německy Im Westen nichts Neues) zařadil mezi nejčtenější světová díla první poloviny 20. století, byl přeložen do 50 jazyků.
Remarque. Na západní frontě klid Nejpravdivější román o zrůdnosti válek a idiotství lidí


Capek_valka_s_mloky.jpg

Karel Čapek / Válka s mloky
Čapkův scifi bestseller / podobenství Válka s mloky (1936) jsou ve skutečnosti tři knihy, na sebe navazující. Andrias Scheuchzeri, Po stupních civilizace a Válka s mloky. Přesto, že je mnohými román popisován jako utopistický není tomu tak a Karel Čapek sám píše "...to není utopie, nýbrž dnešek…“
Válka s mloky. Podobenství Karla Čapka není utopie, to je bohužel dnešek

Capek_Bila_nemoc.jpg

Karel Čapek / Bílá nemoc

Vizionářské dílo, drama Bílá nemoc Karla Čapka z roku 1937 jsme docenili plně až v roce 2020, kdy se světem prohnala mediálně-politická hysterie, později nazvaná pandemie Covid-1984.
Bílá nemoc Karla Čapka. Světové vizionářské dílo o nastupující totalitě

Hemnigway_sbohem_armado.jpg

Ernest Hemnigway / Sbohem, armádo

Sbohem, armádo (A Farewell to Arms, 1929) je román, který je reakcí Ernest Hemingwaye na životní zážitky z První světové války.
Román sice neodrývá stupiditu a nadšení lidí umírat za pochybnou ideu tak, jak o tom píše Remarque v knize Na západní frontě klid, ale jedinečně popsaným intimním příběhem dvou mladých zamilovaných lidí ve válce dostatečně zdůrazňuje zrůdnost válečnou i a důvod, proč nepodporovat žádnou válku.
Sbohem, armádo. Protiválečný román Hemingwaye pro ty, kteří rádi umírají pro cizí zájmy a zisky

Bude doplňováno.