Knihy Martina Patřičného a Dřevěný kalendář 2022

kalendar patricny
Výtvarník Martin Patřičný dřevo miluje, a píše o něm v knihách, oslavuje ho na výstavách a vypráví v televizním pořadu Kus dřeva ze stromu.
Pod stejným názvem sestavil unikátní nástěnný kalendář pro rok 2022 – na každý měsíc v roce připadá jeden dřevěný obraz. Namísto zvířátek, aktů, krajinek či aut každou stránku zdobí tichá, svébytná, věčná… krása dřeva.

„Na září jsem dal Tajemství života, aby si tam každý našel to své, které může být každý den jiné. V říjnu se přece pouští draci, tenhle nejhezčí podzimní měsíc má obraz nazvaný Nebe podzimu, Draci. Na listopad jsem dal sochu, reliéf – Srdce stromu z třešňového dřeva. Možná jen tak, možná proto, že stromy teď už spí. A pro prosinec, konec roku, budete mít Starou sbírku. Někdy v tuhle chvíli, před Silvestrem, procházíme zpětně, co všechno jsme za rok posbírali, ztratili a získali, vztahy, zážitky, emoce… ano, i věci. Proto Stará sbírka,“
přibližuje obsah svého „dřevěného“ kalendáře Martin Patřičný.

Pod vánočním stromečkem potěší také knihy Martina Patřičného:

kniha o dreve patricny

Velká kniha o dřevě
Ojedinělá kniha se věnuje dřevu ze všech možných aspektů – od praktického využití přes jeho symboliku až po význam v umění. Obsahuje profily zhruba padesáti dřevin (včetně málo známých a exotických druhů), které doprovází množství unikátních barevných fotografií od Martina Patřičného bez aranží a dosvěcování. Velká kniha o dřevě je svědectvím o autorově mnohaleté výtvarné i řemeslné práci a potěší každého čtenáře, který se zajímá o dřevo nebo s ním přímo pracuje, třeba jako nadšený kutil.
Velká kniha o dřevě Martina Patřičného je stále jediná svého druhu v Česku

patricny akordy a jiskry povidky


Akord a jiskry (novinka letošního roku i jako audio)

Texty povídek odrážejí Patřičného zkušenosti, sny a představy, zpracovávají neobvyklé příběhy, mnohdy provokují, což je autorovým záměrem, a samozřejmě v nich převažují vztahy mezi lidmi, láska, erotika a také humor. Knihu doplňují Patřičné „dřevěné obrazy“.
Akordy a jiskry. Martin Patřičný: Některé příběhy se tak dlouho vracejí, až je musíte napsat.

patricny tajemstvi dreva cover

Tajemství dřeva
Kniha o dřevě, tentokrát i pro ženy. Vypráví příběhy, které stromy zapisují do svého těla. O tom, co potřebujete pro šťastný život. Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč není stejné. Autor ukazuje věci ze dřeva i obrazy ve dřevě a vypráví, jak možná vznikly. Najdete tu i malé povídky, nevídané obrazy, vtipy, staré dřevoryty a světlo. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí. A proč je kniha pro ženy? Třeba jen pro dotyk přírody a hraní si s dětmi.
Tajemství dřeva a jednoho života. O neobyčejné knize Martina Patřičného

citanka patricny

Čítanka (patřičná)
Subjektivní rádce na cestu labyrintem literatury, zábavná kniha o čtení a knihách, kterou Martin Patřičný psal několik let. Je to vlastně jeho celoživotní čtenářský deník, v němž vás zve do svých knižních vzpomínek. S obrovskou vášní vypráví o pevné součásti svého života – o knihách, které stojí za to. Které stojí za to vzít do ruky a do hlavy nejen podruhé, ale víckrát… mít je v knihovně.
Patřičného Čítanka vyšla jako E-kniha pro všechny čtenáře

patricny 2

Všecky krásy dřeva
Půvabná, bohatě ilustrovaná kniha o dřevu, stromech i lidech kolem nich. První kapitola se zabývá životem stromu, jeho bojem s okolím i kouzly, která v živém dřevě vytváří příroda. Druhá ukazuje, jak strom žije dál v dřevěných věcech a jak tyto věci vznikají. Ve třetí kapitole pak v humorných vyprávěních autora dřevěné věci – staré i dnešní, zdánlivě známé a běžné – ožívají. Autor si v této knize nekladl za cíl předložit čtenářům vědeckou práci či příručku, ale vážně nevážný pohled na „všecky krásy dřeva“.

patricny obraz

Monografie
Kniha je přátelským a zaujatým pohledem na tvorbu – dílo Martina Patřičného. Součástí monografie je náčrt jeho uměleckého vývoje i galerie obrazů a artefaktů ze dřeva, které čtenáře přitahují svou teplou barevností. Částečně navazuje na knihu Dřevo krásných stromů – dnes již klasiku ve svém oboru. Vypráví, jaké to je, když se dřevo a člověk potkají a jdou kus cesty spolu…

Více informací včetně odkazů na e-shopy – www.patricny.com

patricny martin sochar

Martin Patřičný (1955, Praha) je výtvarník–dřevař, autor mnoha knih a vypravěč. Žije a pracuje blízko Kralup nad Vltavou. Prošel několik středních škol a maturoval na gymnáziu. Za totality pracoval v dělnických profesích, např. jako dřevorubec, skladník či řidič. Od roku 1989 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem a práci na knihách. Má za sebou přes 120 výstav v tuzemsku i v zahraničí. Je spoluautorem scénáře a průvodcem 26 díly velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu. Napsal řadu úspěšných knih: Pracujeme se dřevem, Dřevo krásných stromů, Kus dřeva ze stromu (s Bedřichem Ludvíkem), Všecky krásy dřeva, Patřičná Čítanka, Velká kniha o dřevě či Tajemství dřeva.

Kontakty
http://www.patricny.com/