Šest knih o psech a lidech aneb co všechno nevíme o myšlení psů

psi knizy tajny zivot psu

V české kotlině to není zas taková náhoda, ale slušných ne-li vynikajícíh knih o psech a lidech, není až tak málo.

Psí knížka / Tereza Říčanová
 Kdo má psa, fenku, psíčka, rafana nebo hafánka, ten se má, psi jsou totiž velmi přátelští! Tereza Říčanová, opět bez sentimentu a tentokrát skrze psy, vypráví slovem i obrazem o domově a každodenních maličkostech, ale taky o zrození, smrti a věrnosti.
Jak vypadala stará Baryna? Kolik měla štěnat? A další psi? Cicina je malá, chytrá, umí cenit zuby a bydlí na půdě. Dorina je velká a huňatá, nikdy jí není zima a štěká hlubokým hlasem.
(Baobab, 2014)

Psí knížka / kol.
Soubor povídek z pera autorů sdružených ve Středisku západočeských spisovatelů, jejichž společným tématem je soužití člověka a jeho nejlepšího čtyřnohého přítele.
Povídky napsali Milan Čechura, Markéta Čekanová, Karla Erbová, Ivo Fencl, Václav Gruber, Jiří Kolář Doubravický, Tamara Kopřivová, Jaroslava Málková, Lubomír Mikisek, Karel Pexidr, Jitka Prokšová, Marie Špačková, Vlasta Špinková a Zdenka Ulčová-Gallová.
(Nava, 2014)

Tajný život psů / Eduard Martin
Každý cizí příběh má přesah do našeho vlastního života. Jde o to, ten přesah si pojmenovat. Člověk je kousnutý. Chce se bránit, zlobit, trestat toho, kdo nenechal psa uvázaného u boudy…Teče mu krev. A přitom toho psa možná nechal přijít anděl… Je láska na první pohled, a tak proč by nemohla být i láska na první kousnutí? Tolik věcí nás zlobí, roztrpčuje, rozčiluje a my si neuvědomujeme, že všechno je řízené. Všechno směřuje k nějakému cíli, k naplnění úmyslu – nakonec člověk třeba brzy zjistí, že se neměl zlobit. Měl děkovat.
Karmelitánské nakladatelství, 2014

knihy o psech

Psi v lásce nikdy nelžou / Masson Jeffrey Mousaieff
Při rozkrývání emocionálního života psů se autorovi podařilo dokonale skloubit pohled zvídavého psychologa a badatele s pohledem vnímavého a citlivého pozorovatele, který psy nejen zkoumá, ale především miluje. Druhé vydání je doplněno o doslov Marty Kubišové, Ondřeje Suchého, Jiřího Šebánka, Radkina Honzáka a Radovana Valeše. Část zisku z prodeje je věnována na podporu Ligy na ochranu zvířat ČR.
Nakladatelství Rybka Publishers

Společenský život psů / Elizabeth Marshall Thomasová
Jak žijí psi ve společnosti lidí, ostatních psů a jiných zvířat? Jak vlastně navazují vztahy a především, jak je prožívají?
Autorka, známá antropoložka a především výtečný pozorovatelka žije spolu s manželem ve "smíšené" domácnosti, kterou s nimi sdílí psi, kočky a papoušci. Posledních patnáct let se snaží důvěrněji nahlédnout do dění, které je obklopuje, a získat touto cestou přímé poznatky o tom, co si zvířata myslí, proniknout do jejich životních zvyklostí a pochopit jejich sociální touhy.
Nakladatelství Rybka Publishers

Soukromý život psů / Elizabeth Marshall Thomasová
Cesta do hlubin psí duše
Další z řady knih o emocionálním životě zvířat je nádherným svědectvím o třiceti letech života strávených se psy, vlky a dingy a o propojenosti jejich životů s životem autorky. Citlivá, osobní a přesto nesentimentální kronika života psů, založená na stovkách a tisících hodin trpělivého pozorování. Autorka se pokusila zachytit život smečky jedenácti psů, šesti fen a pěti psů. Psi sami byli jejími průvodci, kteří jí dovolili pochopit své emoce, touhy, hierarchii a někdy i své sny.
Co psi skutečně chtějí? Jak se chovají, když je ponecháme sobě samým? Co prožívají? Jen málo autorů dokázalo porozumět a popsat psí duši tak poutavě jako E. Marshall Thomasová.
Nakladatelství Rybka Publishers