Kdybych byl na zemi, ale nejsem, mohl bych se zeptat Galiny Miklínové, aby nám prozradila, o čem je nová kniha "Pan Kdybych hledá kamaráda". Tu geniálně napsal Pavel Šrut a Galina Miklínová mu určitě dobře napovídala, když ji ilustrovala. Jenže právě jsem deset tisíc metrů nad mořem a tak píšu otázky pro rychloholuba Karla, abychom se konečně dozvěděli, co se skutečně stalo, než se kniha objevila v rukou čtenářů.
Slovo "kdybych" známe všichni. Je synonynem naší nemohoucnosti něco udělat nebo pro něco se rozhodnout. Souvisí to i s vaší novou knížkou?
Trochu ano. Hlavní hrdina pan Kdybych je opuštěný, ale má spoustu kdyby a není sám schopný někoho najít. Takže do jeho kdybychování musí zasáhnout jeho jediný přítel plyšový Pes. Uveřejní v novinách inzerát na seznámení...
Kdo vymýšlel všechna ta úsměvná jména pan Abych, pan Jábych, pan Cobych, paní Květa Ledabych, pan Nebych,...?
Všechna jména – až na paní Ledabych pochází z dílny Pavla Šruta. S Květou Ledabych přišel Láda Horáček, náš nakladatel, který má občas pocit, že v našich knihách je žen asi jako v české politice.
A jako odpovědný redaktor pana Kdybycha k nám tedy přivedl paní Ledabych.
Koho podle vás kniha nejvíc osloví? Nebudou to nakonec jen všichni Bychové?
Ale my všichni jsme BYCHOVÉ! Takže si v téhle knížce najdou své i rodiče. A pro dítě je tu jednoduchý a srozumitelný příběh, ke kterému se ale může vrátit už jako dospělý.
Je to víceméně pořád stejný model knížky které s Pavlem Šrutem děláme: inteligentní dětská kniha pro celou rodinu. Vím o čem mluvím. Při předčítání své dcěři, což tvoří pořádnou část dne, příšerně trpím u nekvalitním čtení.
A co film? Vždyť je to ideální námět na film jak hraný, tak animovaný nebo že bychom v Česku konečně vytvořili novou vlnu filmu, podobně jako kdysi to udělal Zeman?
Děkuji za námět, ale myslím, že to zatím nebude na pořadu dnů, ale roků. Chystáme se totiž zrealizovat jinou naši knihu. Sice velice pomaloučku, ale už se rozjíždí přípravné práce na scénáři k celovečernímu animovanému filmu Lichožrouti. Tak uvidíme...
Co vás na práci o bychovských lidičkách nejvíc bavilo a která postavička je vám nejbližší?
Nejvíce mne bavilo hledat předobrazy hrdinů mezi lidmi které znám. Přišlo mi to důležité. A pak pan Nebych. Znám dobře jeho předobraz a tak mi bylo potěšením. A výtvarně nejvděčnější byl samozřejmě Pes.
A nakonec jedna otázka do české literární drbárny. Odkud bere Pavel Šrut pořád ty miliónové nápady? To je fakt divný, ne?
Vlastně to celé vzniklo jako malá pralinka mezi prvním a druhým dílem Lichožroutů. Pavel chtěl udělat malou knížku pro menší, něco jako první čtení a jen si tak posteskl, že ještě nemá hrdinu.
No a mne napadlo si projít naši knihu Příšerky a příšeři, odkud je mimochodem i původní lichožrout, a řekla jsem si, že by to klidně mohl být pan Kdybych. Vzpomněla jsem si totiž, jak jsem se trápila s ilustrací k básničce o Kdybychovi a to byl impuls. Pavel Šrut se zatvářil napjatě a zeptal se ještě: tak jo ale jaká bude první věta? A já řekla: „Tak jak jste se dnes vyspal pane Kdybychu,“ zeptal se pes jako každé ráno. A ještě jsem dodala, že je to plyšák. A za 14 dní přišel rukopis.
Creditphoto: Galina Miklínová s dcerou Rózkou | CreditIlustrace: Galina Miklínová
Stručně o knize "Pan Kdybych hledá kamaráda"
Už jako malý Kdybýšek měl jediného přítele: plyšového Psa. Teď je z něho stárnoucí pan Kdybych, který si věčně stýská. Potřeboval by nějakého kamaráda, který nevypadá jako pes, umí hrát šachy nebo aspoň lízaný mariáš a hlavně: dá se s ním jít do hospůdky, do přírody nebo do divadla. A tak jeho chytrý Pes dá do novin inzerát: Pan Kdybych hledá kamaráda. Seznámení možné na lavičce u sochy básníka na Petříně. A hned nato se na lavičce u pana Kdybycha vystřídá podivná galerie postaviček: pan Abych, pan Jábych, pan Cobych, paní Květa Ledabych… Den co den tu sedá také ijáčkovsky ustýskaný pan Nebych, který už na žádné kamarádství nevěří. Jak asi tenhle příběh může skončit! Šťastně!
Pan Kdybych hledá kamaráda | Šrut Pavel - Miklínová Galina | Vydala Paseka, 2009