Jablonec významného ilustrátora Miloslava Jágra

jagr portret v atelieru

Miloslav Jágr se narodil 8. června 1927 v Semilech. V letech 1945–1958 žil střídavě v Jablonci nad Nisou. Však zanedlouho se s manželkou Hanou přestěhovali za prací do Prahy. Přesto mu zůstal Jablonec nad Nisou, kam jezdil do domku za rodiči, druhým domovem.


Později pak často pobýval v bytě u jablonecké přehrady a brával tam i svou jedinou vnučku Terezku. „Měl spoustu nápadů a dar hravosti. Kamkoli jsme spolu šli, hned jsme byli obklopení spoustou dětí, protože když viděly, jak pro mě vymýšlí zábavu, chtěly se při­dat. Děda mi všechno ukazoval, učil mě poznávat stromy, kytky, zvířata a pak jsme si spolu sedli a kreslili. Líbí se mi, jakým stylem maloval lidi, zvířata, přírodu, tam je určitý způsob stylizace, ale pořád to vychází z reálné podoby,“ vzpomíná vnučka Terezka.

jagr doma 1

Mezi jeho jablonecké přátele patřil například Stanislav Urban, jablonecký patriot a ředitel Muzea skla a bižuterie. Spolu putovali krajem sklářů a zapadlých vlastenců. „Miloslav si ho velmi vážil, a když Stanislav zemřel, v nekrologu o něm napsal, že dal muzeu filozofii a obsah, že chtěl vrátit lidem kořeny identity a úctu k tvořivé práci.
„V posledních letech života se velmi sblížil s Petrem Vobořilem, bral ho skoro jako svého syna. Časopis Jizerská kóta, který Petr vydával, ilustroval a graficky upravoval; udělali spolu taky několik knížek.

Miloslav Jágr (1927–1997) svými obrázky vypravil přes 120 knížek, spolupracoval s dětskými časopisy, vytvářel plakáty, obaly na gramofonové desky, omalovánky, kalendáře i pohlednice. U nás i ve světě je považován za jednoho z nejlepších evropských ilustrátorů.

jagr skola

Vedle vlastní tvorby vedl na Vysoké škole uměleckoprůmyslové dlouhá léta Ateliér filmové a televizní grafiky, k jeho žákům patří například Jiří Barta, Pavel Koutský, Petr Sís, Michaela Pavlá­tová, Nina Čampulková nebo Matěj Forman. Americký režisér Gene Deitch si Jágra zvolil jako výtvarníka pro film Hloupá žába, za který dostali roku 1972 v USA Červenou stuhu za nejlepší animovaný film roku. Za svou tvorbu získal řadu ocenění u nás i v zahraničí.

jagr nepil

Jeho přítel spisovatel František Nepil o něm před lety napsal:

“Čas od času se narodí malíř, který má dar včarovat na papír náš kraj, naši zem. Člověk otevře knížku a z ní na nás zase dýchnou ty naše palouky a dvory, ty potoky k přeskočení i k nepřeskočení, stráně a návsi, a tátové a dědkové a strejdové, a mámy, tetky a babky našeho života, a nám je chvíli o pár let míň a nadlouho jsme o mnoho bohatší...”

jagr kluk

Miloslav Jágr ilustroval knihy Václava Čtvrtka, Karla Jaromíra Erbena, Eduarda Petišky, Františka Nepila a mnoho dalších.

Celkem se podílel na 150 titulech např. Špity Špity bábo, Podívánky, Špalíček českých pohádek, Krakonošova mísa, Náš Krakonoš, Pohádky z pekelce… Několik z nich také sám napsal – Kluk s křídly, Pan Tužka a slečna Pastelka, Jak zrzci udělali tmu nebo Osmý trpaslík Pana Háby.

jagr pohadky 1

birliban jagr

Ilustroval i mnoho klasických pro dospělé.
Anton Pavlovič Čechov: Humoresky, František Nepil: Střevíce z lýčí, Jan Šmíd: Čisté radosti mého života, Ota Hofman: Návrat na planetu Mikymauz, František Nepil: Kněžnin prsten, Ota Pavel: Zlatí úhoři, Jan Šmíd: Údolí nejčistších radostí, Susan Fountain: Místo na slunci.

jagr ilustrace cechov 2

ezop jagr